Smír Babišových lidí vyjde Česko na čtvrt miliardy korun. Minimálně

Smír Babišových lidí vyjde Česko na čtvrt miliardy korun. MinimálněAKTUALIZOVÁNO
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová Foto: Reprofoto ČT
Domov

CHYBU MINISTESTVA ZAPLATÍ ROZPOČET

Jan Kálal

Sobotkova vláda zastavila boj mezi ministerstvem financí a resortem místního rozvoje o systém na monitoring evropských dotací. Klíčový nástroj pro zpřístupnění 650 miliard z Bruselu, který měl být původně placený z unijních peněz, si Češi nakonec zaplatí sami. Ministryně místního rozvoje Karla Šlechtová (ANO) na dotaz deníku ECHO24.cz zmínila, že daňové poplatníky tento postup vyjde minimálně na 252 milionů korun.

Aby Češi mohli čerpat až do roku 2020 miliardy z evropské kasy, zaplatí si ze svého systém, který musí přísun unijních prostředků monitorovat. A který sám stojí přes půl miliardy korun. I ten měl původně proplatit Brusel – teď už je ale jasné, že ho rozhodně nezaplatí celý.

„Auditní orgán ve zprávě zprávě vyčíslil celkovou korekci z 590 milionů korun v součtu na 252 milionů korun,“ zmínila Šlechtová na tiskové konferenci po jednání vlády. Poté připustila, že číslo není konečné a fakticky může jít o stovky milionů.

„Korekce se může vyšplhat maximálně na 100 procent, ale to bych nepředjímala. Počítáme korekci na stávající zakázku (pořízení systému, pozn. red.), ale samozřejmě tam nejsou zahrnuty dodatečné náklady, které máme zasmluvněné nadále. A ty musí jít ze státního rozpočtu,“ uvedla ministryně.

Čtěte také: Euromiliardy rozpoutaly tvrdý boj mezi Babišovými lidmi

Šlechtová dál vyčítá auditorům z ministerstva financí, že jejím lidem nedali fakticky žádný čas na to, aby se mohli v auditu k jednotlivým sporným bodům vyjádřit. Kromě toho podle ní platí ale i to, že zpráva z resortu Andreje Babiše (ANO) do Bruselu nebyla zpracována dostatečně kvalitně. „Trvá, že se domníváme, že auditní zpráva by neprošla mezinárodními standardy, jak se píší auditní zprávy,“ řekl ministryně pro deník ECHO24.cz.

Sobotka stamilionové manko svedl na Nečase

Z celého sporu ministerstva pro místní rozvoj a resortu financí přitom v pondělí vypadlo jméno Babišova 1. náměstka Lukáše Wagenknechta. „Dnes bylo na vládě sděleno, že auditní orgán není 1. náměstek, pan Wagenknecht, ale pan ředitel auditního orgánu Evžen Mrázek,“ dodala Šlechtová. Je to překvapivé sdělení, protože předtím to byl právě 1. náměstek ministra financí, kdo opakovaně do médií práci auditního týmu resortu hájil.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že pokud teď daňoví poplatníci budou platit za nějakou chybu, budou platit za chybu v tendru zadaném ještě za vlády Petra Nečase (ODS). A že cílem jeho kabinetu je především zajistit maximální čerpání evropských prostředků z jednotlivých dotačních programů.

Místopředseda ODS Vystrčil: „Výsledkem práce paní ministryně Šlechtové, ministerstva financí a pod dohledem premiéra Bohuslava Sobotky je skutečnost, že monitorovací systém budeme muset nakonec zaplatit my všichni ze svého.“

Občanští demokraté ale vládní kritiku odmítají, sami naopak tepou Sobotkův tým. „Neschopnost ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí spolupracovat a dělat věci pořádně bude stát Českou republiku v tom lepším případě stovky miliónů korun. Vláda měla rok a půl na přípravu monitorovacího systému na čerpání dotací, který mohl být zaplacen z peněz Evropské unie,“ uvedl místopředseda ODS Miloš Vystrčil. „Výsledkem práce paní ministryně Šlechtové, ministerstva financí a pod dohledem premiéra Bohuslava Sobotky je skutečnost, že monitorovací systém budeme muset nakonec zaplatit my všichni ze svého,“ dodal.

Čtěte také: Jak zachránit 600 miliard: opráší se Svobodův manévr