MHD nejezdí už skoro 10 dní. Ruský Saratov zažívá sněhovou apokalypsu

Ruská zima

MHD nejezdí už skoro 10 dní. Ruský Saratov zažívá sněhovou apokalypsuNOVÉ
Kalamita v ruském městě Foto:

Foto: Reuters

1
Panorama

Echo24

Sněhovou apokalypsu podle ruských médií zažívá město Saratov, které leží asi 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. „Saratov zavál sníh. Hromadná doprava nefunguje už skoro deset dní, vlaky uvázly v závějích, obyvatelé žádají vyhlásit výjimečný stav,“ napsal server Medusa.

Město, které má přibližně 850 000 obyvatel, zažilo v posledních dnech několik vánic a metelic, označovaných za nejsilnější za 30 let. Město je podle serveru paralyzováno, tramvaje nejezdí, centrum každý den blokují auta v dopravních zácpách nejvyššího stupně. Lidé mnohdy musejí chodit do práce a zpět pěšky, často až deset kilometrů.

„Jestli můžete, berte do aut lidi, kteří stojí na zastávkách a odvezte je alespoň do civilizace,“ vybízejí řidiče na sociálních sítích obyvatelé periferií. Odříznuta od světa je prý až stovka obcí v okolí.

Podle místních médií začíná selhávat odvoz odpadu, protože komunální vozy se u domů nemohou dostat až do dvora. Sníh z nábřežní promenády, která patří k hlavním atrakcím města, přestali odklízet, takže výše sněhové nadílky přesáhla metr. V desetistupňových mrazech popraskalo potrubí a několik ulic v centru města zalila voda. Pod vahou sněhu se ve středu prolomila střecha památkově chráněné budovy v centru města.

S odstraňováním sněhu ze silnic vedoucích do odříznutých vesnic od středy pomáhá armádní technika. Ta byla podle serveru Saratov News poskytnuta poté, co gubernátor požádal o pomoc ministerstvo obrany. Ruská redakce BBC zveřejnila na svém webu záběry ze zavátého města, jehož důmyslní obyvatelé vybavují sněžnými pluhy svá auta.

Čtěte také: Facebook platil teenagerům za přístup k jejich datům. Se souhlasem rodičů, brání se firma