ON-LINE: Slovinsko nezvládá, žádá o pomoc sousedy

Uprchlická krize

ON-LINE: Slovinsko nezvládá, žádá o pomoc sousedyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V současnosti největší nápor v souvislosti s vlnou běženců zažívá Slovinsko. Tamní vláda navrhla kvůli přívalu uprchlíků nasadit k ostraze hranic armádu. V úterý to podle agentury Reuters oznámil slovinský premiér Miro Cerar. Vláda rovněž obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo. Během zhoršujícího se počasí zažívají uprchlíci stále větší pokles teplot a více srážek, na což řada z nich není z Blízkého východu zvyklá a požadují zejména pro děti a starce lékařskou pomoc.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně také s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou uprchlíci procházejí na severozápad Evropy. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat a uprchlíky podle unijních azylových pravidel registrovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty do země vpustit.

Ke stejnému kroku se odhodlalo i Chorvatsko, které je sice členem Evropské unie, není ale součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Slovinsko se pod náporem běženců rozhodlo požádat o pomoc okolní země.

ON-LINE REPORTÁŽ

19:12 PODMÍNKY V ČESKÝCH DETENČNÍCH ZAŘÍZENÍCH SE ZLEPŠUJÍ
Podmínky v detenčních zařízeních, které kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, se prý postupně zlepšují. Po jednání s ombudsmankou to v úterý oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvýšil se například počet sociálních pracovníků a ministerstvo hledá překladatele, kteří by usnadnili komunikaci s uprchlíky. Podle Chovance zůstává několik oblastí, v nichž se s Šabatovou neshodnou, ale spolupráce mezi ministerstvem a úřadem ombudsmanky bude pokračovat. Šabatová ocenila, že se zlepší podmínky pro děti. Chovanec přiznal, že jsou oblasti, ve kterých se nepodařilo najít společnou řeč. Týká se to zejména plateb za ubytování od zadržených cizinců nebo přítomnosti bezpečnostní agentury přímo v zařízeních.

16:52 V PRAZE BUDOU O KRIZI JEDNAT HUMANITÁRNÍ ORGANIZACE
V Praze se v pátek sejdou zástupci humanitárních organizací, akademici a experti, aby diskutovali o pomoci uprchlíkům či v krizových oblastech. Chtějí hledat odpověď na otázku, jak by se dala rostoucí potřeba humanitární pomoci zvládnout. Zaměří se na uprchlickou krizi a její dopady i bezpečnost humanitárních pracovníků. Humanitární kongres se koná potřetí. Pořádá ho pět velkých organizací – ADRA, Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, Charita ČR a Diakonie Českobratrské církve evangelické. Na akci se podílí olomoucká Univerzita Palackého a České fórum pro rozvojovou spolupráci.

16:30 TURECKO: ASAD MŮŽE ZŮSTAT U MOCI DALŠÍ PŮL ROK
Turecko je připraveno souhlasit se symbolickým setrváním syrského prezidenta Bašára Asada ve funkci na půlroční přechodné období, během kterého by ale v této zemi mělo dojít k zásadním politickým změnám. Informovala o tom V ÚTERÝ agentura Reuters s odvoláním na turecké činitele.

16:10 LE PENOVÉ HROZÍ U SOUDU ROK VĚZENÍ ZA PROTIISLÁMSKÉ VÝROKY
Šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penová stanula v úterý v Lyonu poprvé před soudem kvůli obvinění z podněcování k diskriminaci na základě víry, k násilí a k nenávisti proti skupině osob. Toho se prý dopustila před pěti lety, kdy modlení muslimů v ulicích francouzských měst označila za okupaci. Političce hrozí rok vězení. Podle komentářů ale proces bez ohledu na verdikt dále posílí její rostoucí popularitu u voličů. Kdy soud oznámí rozsudek, se zatím neví.

15:43 LOTYŠSKO POSTAVÍ KVŮLI UPRCHLÍKŮM PLOT NA HRANICI S RUSKEM
Lotyšsko plánuje postavit plot na částech své 270 kilometrů dlouhé hranice s Ruskem, aby zabránilo ilegálnímu pronikání migrantů na své území. Podle agentury AP to dnes řekla mluvčí ministerstva vnitra Daiga Holmaová. Plot, vybavený vyspělými senzory, by měl v několika úsecích zabezpečit celkem 90 kilometrů lotyšsko-ruského pomezí, upřesnila mluvčí. Jeho vybudování je součástí projektu zaměřeného na posílení a lepší vytyčení hranic Lotyšska s východním sousedem. Projekt by měl být realizován během čtyř let nákladem 20 milionů eur (přes 541 milionů korun).

15:10 MZV: OD ROKU 2012 JSME SYŘANŮM VYČLENILI BEZMÁLA 90 MILIONŮ KORUN
Na humanitární pomoc syrským uprchlíkům vyčlenilo české ministerstvo zahraničí (MZV) ze svého rozpočtu od roku 2012 přes 86 milionů korun, z toho přes 20 milionů vloni. Vyplývá to z údajů ministerstva. Letos podpořilo MZV ve válkou zmítané Sýrii či sousedním Jordánsku a Libanonu, kam se uchýlily přes dva miliony uprchlíků, šest projektů za více než 16 milionů korun.

14:23 SLOVINSKO POŽÁDALO O POMOC SOUSEDY
„Z pohledu Slovinska je v sázce evropská solidarita. Od země s dvěma miliony obyvatel nelze očekávat, že zastaví, bude regulovat a vyřeší něco, co se mnohem větším členským státům vyřešit nepodařilo,“ uvedl slovinský kabinet. Jestliže se počet migrantů bude nadále zvyšovat, slovinské ministerstvo vnitra nevyloučilo, že na své jihovýchodní hranici vybuduje bariéry. Jak v úterý uvedl státní tajemník ministerstva vnitra Boštjan Šefic, nemůže vyloučit možnost „zabezpečit hraniční přechody fyzickými překážkami“. Šefic tak reagoval na dotaz agentury Reuters, zda Lublaň neplánuje výstavbu podobného plotu jako Maďarsko.

13:55 NIZOZEMSKO VARUJE UPRCHLÍKY PŘED ČEKÁNÍM
Nizozemská vláda vydala varování pro běžence, ve kterých uprchlíky varuje před skromnějšími podmínkami a delší dobou čekání při vyřizování žádostí. Oznámení vydalo holandské ministerstvo spravedlnosti a je distribuováno ve formě letáku všem migrantům. Podle AP dorazilo do země jen minulý týden přes 2200 uprchlíků.

13:02 SLOVENSKO POSÍLÁ POLICISTY NA HRANICI S MAĎARSKEM
Slovensko dnes vyslalo 50 policistů do Maďarska, kde budou pomáhat v ochraně vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Podobnou pomoc Budapešti slíbila i Česká republika a Polsko. „Naší povinností v první řadě je chránit schengenskou hranici před nelegální migrací. Nemůžeme respektovat, že statisíce lidí nelegálně překračují schengenské hranice, z toho absolutní většina z čistě ekonomických důvodů,“ řekl slovenský premiér Robert Fico během ceremoniálu, který předcházel odjezdu policejní jednotky do Maďarska.

12:45 ČEŠI NA INTERNETU DOMLOUVAJÍ POMOC UPRCHLÍKŮM
Češi se pomocí sociálních sítí a webu svolávají na dobrovolnou pomoc uprchlíkům. Své vzkazy vkládají formou inzerátů například na web iniciativy Musíme si pomáhat. V posledních dnech převažují nabídky přímé pomoci na chorvatsko-srbské hranici či tlumočení z arabštiny, poptávají například spolujízdu do Chorvatska či pronájem dodávky. Do pomoci migrantům se zapojuje i řada českých organizací – shromažďují potřebný materiál, zejména teplé oblečení a pláštěnky, nebo od dárců vybírají finanční příspěvky. Přehled možností lze zhlédnout na webu pomocuprchlikum.cz.

12:37 ÚSVIT: DEMONSTRACE PEGIDY V DRÁŽĎANECH BYLA POKOJNÁ
Pondělní demonstrace německého protiimigrantského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Drážďanech byla pokojná a přátelská, tvrdil na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch. Problémy podle něho působili jen jeho odpůrci z řad „proislámských a anarchistických demonstrantů“. Černoch byl spolu s dalšími členy Úsvitu mezi účastníky akce Pegidy, dostal prý zásah dlažební kostkou.

12:05 ŠVÉDSKU DOCHÁZÍ MÍSTO, PRO BĚŽENCE POSTAVÍ STANY
Švédsku pro uprchlíky dochází místo, řekl v rozhovoru pro The Washington Post švédský ministr spravedlnosti a migrace Morgan Johansson. „Máme potíže nacházet přístřešek pro tyto lidi. Myslím si, že je docela působivé, že lidem dáváme střechu nad hlavou a jídlo od prvního dne,“ uvedl Johansson. „Na druhou stranu, vidíme, že tyto zařízení jsou pod velkým tlakem a už jsme se usnesli, že pokud toto bude pokračovat, budeme pro ně možná muset postavit stany.

11:19 NĚMECKÉ STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ VYŠETŘUJE XENOFOBNÍ PŘÍSPĚVKY NA SÍTI
Státní zastupitelství v Hamburku začalo vyšetřovat internetovou sociální síť Facebook kvůli podezření, že pomáhá šířit nenávistná poselství zaměřená proti běžencům. Sociální síť se toho údajně dopustila, protože nemaže xenofobní příspěvky svých uživatelů. Dnes o tom informovala rozhlasová stanice Deutsche Welle.

11:00 VE STŘEDOMOŘÍ DNES ZACHRÁNILI PŘES 4500 UPRCHLÍKŮ
„Nejde o vynucování mimořádného stavu, jde o posílení kontrol na hranicích,“ řekl o chystaném nasazení armády slovinský premiér Miro Cerar. Vláda chce, aby vojáci mohli policistům pomáhat s ostrahou pohraničí.


10:15 TLAK IMIGRANTŮ SE STUPŇUJE
Slovinská vláda v úterý uvedla, že „tlak imigrantů přicházejících z Chorvatska se stupňuje, imigranty posílají do Slovinska bez jakékoli kontroly“. Jak poznamenala agentura AP, ani v úterý Chorvatsko nevypadalo připravené na zpomalení přílivu uprchlíků. Ke slovinským hranicím směřoval ráno z města Tovarnik vlak s více než 1000 migranty a asi 20 plných autobusů pak odjelo z uprchlického tábora Opatovac. Podle slovinské policie se nyní nachází ve slovinských přijímacích střediscích asi 8300 běženců, kteří chtějí pokračovat dál v cestě do západní Evropy.

10:10 EVROPSKÁ KOMISE: PROČ V ČR ZŮSTÁVAJÍ NELEGÁLNÍ UPRCHLÍCI?
Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. Informoval o tom dnes Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Upozorňuje ho v něm na to, že ČR vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent. Podle ministra vnitra Milana Chovance však Brusel „míchá hrušky s jablky“.

9:59 VE ŠVÉDSKU VYHOŘELA UBYTOVNA PRO UPRCHLÍKY, ČTVRTÁ ZA TÝDEN
Ve Švédsku v úterý nad ránem vyhořela další ubytovna pro běžence, v pořadí již čtvrtá za zhruba týden. Policie uvedla, že hořet zcela jistě nezačalo z přirozených příčin, informoval portál The Local.

9:20 STAROSTKA CALAIS BY PROTI UPRCHLÍKŮM POSLALA ARMÁDU
Starostka severofrancouzského města Calais sužovaného houstnoucím přílivem uprchlíků, kteří by se rádi dostali přes Lamanšský průliv do Británie, by proti nim byla připravena poslat i armádu. Natacha Bouchartová v rozhlasové stanici RMC se konkrétně zmínila o problematice divokého táboření v lokalitě zvané Džungle, kde se vyskytuje několik tisíc běženců.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i ještě dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Napjatá situace panuje i na srbsko-chorvatské hranici, kde čekalo v noci na dnešek asi tisíc migrantů ve větru a zimě dlouhé hodiny, než jim bylo povoleno vstoupit do země. Chorvatská policie je vpouští jen po menších skupinkách po několika jednotlivcích. Čekající se tak zahřívali u rozdělaných ohňů a byli zabaleni v přikrývkách. Na rodinách s malými dětmi bylo vidět, že se oblékli do veškerého oblečení, které nalezli, uvedla agentura AP. „Otevřete, otevřete,“ pokřikovali prý v jednu chvíli migranti na chorvatské policisty na hranicích.

Čtěte také: Oploťme Německo, žádá předák policejních odborů

Pegida slavila v Drážďanech. Došlo i na potyčky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články