Desítky mrtvých. Islámský stát už šíří teror i v Afghánistánu

ISLAMISTÉ UDEŘILI

Desítky mrtvých. Islámský stát už šíří teror i v AfghánistánuNOVÉ
Lidé prchají z místa útoku v Dželálábádu Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

K sebevražednému atentátu ve východoafghánském Dželálábádu, který si   vyžádal nejméně 33 životů, se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS). Podle agentury AFP to uvedl afghánský prezident Ašraf Ghaní. Dalších asi sto lidí utrpělo zranění.

Podle západních agentur jde o nejkrvavější útok od konce bojové mise NATO v Afghánistánu a možná první rozsáhlý útok této islamistické skupiny v oblasti, která se považuje za kolébku fundamentalistického hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida. Taliban útok odsoudil. 

Sebevražedný útočník odpálil výbušniny u banky, kam si vládní zaměstnanci chodí pro výplaty. Uvedl to Fazl Ahmad Šerzád, policejní šéf provincie Nangarhár, jejíž je Dželálábád správním střediskem. Atentát se stal v nejrušnější části dne v centru města, kde jsou také obchody a úřady. „Většina mrtvých a zraněných jsou nevinní civilisté,“ řekl mluvčí vlády provincie. Podle britské BBC jsou mezi oběťmi zřejmě i děti. 

V blízkosti místa útoku policie našla další bombu a zneškodnila ji. Další nálož explodovala nedaleko jedné z dželálábádských svatyň, nikdo nebyl zraněn. Muž, který o sobě tvrdí, že zastupuje radikální Islámský stát v Afghánistánu, agentuře AFP řekl, že za útokem stojí tato skupina. Ta ovládla značné části Iráku a Sýrie a své pozice posiluje i v Libyi. 

Afghánský prezident Ghaní varoval před pronikáním IS do Afghánistánu. „Pokud nebudeme jednotně zastávat jedno stanovisko, pak nás tihle lidé zničí,“ řekl podle AP prezident asi šesti stovkám lidí, které se shromáždily v sídle regionální vlády ve správním středisku provincie Badachšán Fajzábádu. 

Čtyři civilisté byli sťati

Atentát odsoudilo hnutí Taliban, které v uplynulých letech mělo v Afghánistánu na svědomí množství podobných útoků. BBC připomíná, že minulý týden při útoku Talibanu na konvoj NATO nedaleko Dželálábádu zahynuli čtyři civilisté. Po oficiálním konci vojenské mise NATO loni v prosinci v zemi zůstává jen několik tisíc aliančních vojáků, působí zejména jako instruktoři. 

Prezident Ghaní dnes Taliban vyzval, aby se přidal na stranu vlády v Kábulu. Ti z talibanců, kteří přeběhnou na stranu IS, si podle něj zaslouží hněv nejvyšších afghánských náboženských představitelů. 

V provincii Ghazní na jihovýchodě země neznámí pachatelé sťali čtyři šíitské civilisty, kteří byli před několika dny uneseni. Jejich těla byla podle místních úřadů objevena v sobotu. Při jiném bombovém útoku v provincii Nangarhár byl podle úřadů zabit civilista a dva byli další zraněni. 

Čtěte také: Afghánští muži se na protest zahalili do burek. ‚Jsou jako vězení‘

Bilion dolarů. Afghánská válka stála víc než Marshallův plán

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz