Afghánští muži se na protest zahalili do burek. ‚Jsou jako vězení‘

PROTEST MUŽŮ

Afghánští muži se na protest zahalili do burek. ‚Jsou jako vězení‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zhruba dvacet afghánských mužů se zahalilo do muslimských burek a prošlo centrem Kábulu. Protestovali tak proti násilí na ženách, které je v zemi velmi časté. Dámský oděv, jenž zakrývá celé tělo včetně hlavy, se stal především symbolem útlaku žen Tálibánem. Řada mužů však své partnerky stálé nutí, aby burku nosily. Informaci přinesla agentura Reuters a Rádio Svobodná Evropa.

„Neříkejte ženám, co mají nosit. Raději se na ně nedívejte,“ skandovala skupina mužů, kteří se shromáždili před kanceláří Nezávislé komise Afghánistánu pro lidská práva. Skromná demonstrace se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března. „Naši politici budou Mezinárodní den žen slavit ve velkých hotelech, ale my jsme chtěli oslavy přinést i do ulic,“ řekl pro agenturu Reuters devětadvacetiletý aktivista Basír.

Přestože radikální islamisté Tálibánu byli v Afghánistánu poraženi v roce 2001, burky jsou v zemi stále velmi rozšířené. Řada žen je však nosí z donucení. „Když chcete pochopit, jak se ženy cítí, nejlepší způsob je projít se v burce,“ vysvětlil Basír s tím, že se v takovém oblečení všichni aktivisté cítí jako ve vězení. Přes některé oděvy je totiž vidět pouze pletenou mřížkou. „Jsme proti všem formám násilí,“ vyzývaly transparenty aktivistů.

„Jsme proti všem formám násilí. Neříkejte ženám, co mají nosit. Raději odvraťte zrak.“

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) zažívají afghánské ženy sexuální obtěžování na ulici prakticky každý den. Pomoci jim nechtějí ani kolemjdoucí policisté. „Nekontrolované sexuální obtěžování je významnou překážkou pro zaměstnání žen a jejich účasti na veřejném životě,“ konstatovala organizace HRW podle Rádia Svobodná Evropa.

 

S protestem aktivistů ale nesouhlasila řada jiných mužů, vzbudil smích i pohoršení. „K čemu to je? Všechny ženy v mé rodině nosí burku. Bez ní bych je nepustil na ulici,“ prohlásil čtyřiadvacetiletý Džáved Hajdárí. Některé ženy se naopak burek nechtějí vzdát. „Můj manžel i syn mi říkají, že bych si burku měla sundat. Jsem na ní ale už zvyklá, nosím ji 35 let,“ řekla pro Reuters šedesátiletá Bibi Gul.

Aktivisté takto reagovali na rozruch, který vyvolala koncem února mladá afghánská umělkyně Kabrí Chademí. Na protest proti obtěžování žen na ulici si oblékla kovové „brnění“ a procházela v něm Kábulem.

Na celé video z protestu aktivistů se můžete podívat zde

Čtěte také: Krutá propaganda. Islamisté z Boko Haram zveřejnili popravu zajatců

Čtěte také: Další laviny v Afghánistánu. Mrtvých je už skoro 300

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz