Podnikatel vyfoukl Česku doménu k předsednictví EU 2022

Ztráta domény

Podnikatel vyfoukl Česku doménu k předsednictví EU 2022NOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: wikimapia.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Internetová doména pro předsednictví České republiky v Evropské unii v roce 2022 je podobně jako před deseti lety obsazená. Zaregistroval si ji letos v březnu mladý podnikatel, který ji chtěl využít pro údajný evropský propagační projekt. Může se tak opakovat situace před minulým předsednictvím v roce 2009, kdy za doménu musel stát zaplatit spekulantovi nezveřejněnou částku. Zprávu přinesl deník Právo.

Standardní doménu ve formě www.eu2022 si zaregistroval v předstihu podnikatel Štěpán Šmejkal. Ten ji chce podle vyjádření pro deník Právo využít pro chystaný propagační projekt. O chystaném předsednictví v roce 2022 údajně nevěděl a domníval se, že předsedat Evropské unii budeme až o rok později, v roce 2023. V případě zájmu je však ochotný doménu prodat.

Úřad vlády tak bude mít dvě možnosti. Buď odkoupí současnou, již zabranou doménu, nebo si zaregistruje zcela novou. Bude muset ale pořadí číslic a písmen různě prohodit. V současné chvíli je například volná adresa 2022czech.eu. Podle vyjádření mluvčího Úřadu vlády není problém vymyslet jiný název. „Formát domény předsednictví EU není nijak oficiálně standardizován,“ řekl mluvčí Martin Ayrer pro deník Právo.

Nejznámější případ pokusu o prodej internetové domény se stal před čtyřmi lety, kdy byla v aukci nabízena adresa www.letiste-vaclava-havla-praha.cz, odkazující na letiště Václava Havla. Letiště ovšem doménu neodkoupilo, také proto, že mělo v sobě velké množství pomlček. Nadále tak používá svou doménu www.prg.aero.

Pokus o podvodný prodej

V roce 2010 se vyskytl případ podvodníků, kteří firmám nabízeli předražené internetové domény. Od podnikatelů za to chtěli tisíce korun, i když běžná cena se v té době pohybovala okolo dvou set korun. Firmám navíc nabízeli stejné domény, jako už vlastnili, akorát s jinou koncovkou. Podle podnikatelů se během telefonického rozhovoru snažili podvodníci majitele firem vystresovat. Ti pak pod nátlakem předraženou doménu odkoupili.

Podobná situace nastala před rokem a upozorňovalo na ni sdružení cz.nic, která spravuje českou národní doménu. Jako v předchozím případě se podvodníci snažili prodávat již zaregistrovaným držitelům domén stejnou adresu s jinou koncovkou.

Čtěte také:

Provozovatel národní domény varuje před záměrem blokovat weby

Díky chybě ‚vyfouknul‘ doménu Googlu. Za 12 dolarů

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články