Cenzura internetu v Rusku? 54 % lidí s ní souhlasí

INTERNET V RUSKU

Cenzura internetu v Rusku? 54 % lidí s ní souhlasíAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Většina Rusů podporuje omezení internetové svobody. Ukazuje to nová studie nezávislého ruského centra Levada Center. Celkem 54 procent respondentů považuje internet za natolik nebezpečný, že je třeba zavést cenzuru.

Celých 31 procent respondentů považuje nebezpečí na internetu za přeceňované a s cenzurou nesouhlasí. Zbylých 16 procent není rozhodnuto. Oproti dřívějšímu průzkumu se ale počet lidí, kteří považují internet za nebezpečný, snížil. V roce 2012 souhlasilo s cenzurou internetu 63 procent a proti bylo pouze 19 procent.

S možným zákonem, který by omezoval přístup Rusů k celosvětovému internetu, ale většina Rusů nesouhlasí. Za pozitivní považuje takový zákon jen 15 % respondentů, za špatný celých 37 % dotázaných.

Kontrola nad internetem je již teď v Rusku velká. Kreml např. zpřísnil na konci července přístup k webu přes veřejné bezdrátové sítě. Uživatelé musí vždy při přihlášení k veřejné WiFi síti poskytnout své identifikační údaje. Podle webu Global Voices zákon mimo jiné ukládá restauracím, kavárnám a knihovnám, které poskytují připojení přes WiFi, aby evidovaly všechny uživatele, kteří přístup k internetu využili. Seznamy by měly obsahovat jména, adresy a čísla občanských průkazů. Každé tři měsíce by měly projít kontrolou a aktualizací.

Čtěte také: Kontrola internetu v Rusku: uživatelé WiFi se musí identifikovat

Již dříve v červenci prezident Vladimir Putin schválil novelu zákona, dle něhož nesmí být na sociálních sítích šířen obsah s extremistickým podtextem. Stačí tedy jeden tweet a občan v Rusku může skončit ve vězení. Podle The Independent si tak musí dát pozor na šíření obrázků, názorů, článků či videí nejen blogeři, ale také běžní uživatelé sociálních médií. Pokud bude sdílený obsah ohodnocen jako extrémistický, nábožensky nenávistný nebo jako „online pobuřování“, může to vést až k několikaročnímu vězení.

Další zákon se týká zahraničních zpravodajských stránek se sídlem v Rusku a blogů s více než 3000 uživateli. Zákon vyžaduje, aby se takové stránky a blogy registrovaly, a tím je stát zbavuje anonymity.

Putin je známý svou nedůvěrou k internetu. V květnu jej dokonce nazval „CIA projektem“.

Čtěte také: Jeden retweet, který se Putinovi nelíbí, a skončíte ve vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Globalizovaná intifáda je tady

KOMENTÁŘ

„Globalizujte intifádu“ je častý slogan antiizraelských protestů. Intifáda znamená povstání a je to termín pro dvě vlny palestinského odporu proti Izraeli. Zvlá ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz