Kontrola internetu v Rusku: uživatelé WiFi se musí identifikovat

Kontrola internetu v Rusku: uživatelé WiFi se musí identifikovat
Svět

Kreml přitvrzuje

Echo24

Rusko zpřísňuje dohled nad internetem a nově žádá, aby ti, kdo se přihlásí k webu přes veřejnou bezdrátovou síť, poskytli své identifikační údaje. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že opatření již odsoudili mnozí bloggeři. Kreml kritiku odmítá a tvrdí, že jde o celosvětovou praxi. Nicméně problém mají i telekomunikační firmy, které zatím nevědí, jak podle nových předpisů postupovat.

Nové omezení přístupu k internetu podepsal premiér Dmitrij Medveděv již 31. července, dekret byl ale zveřejněn až dnes. Kritici prezidenta Vladimira Putina hovoří v souvislosti se stávajícími opatřeními o potlačování opozice. Putin, jak Reuters připomněl, v dubnu prohlásil, že internet je projektem americké tajné služby CIA a že je v souvislosti s volným přístupem k celosvětové síti potřeba přijmout zákony k boji proti "terorismu a extremismu".

Podle webu Global Voices dekret mimo jiné ukládá restauracím, kavárnám a knihovnám, které poskytují připojení přes WiFi, aby evidovaly všechny uživatele, kteří přístup k internetu využili. Seznamy by měly obsahovat jména, adresy a čísla občanských průkazů. Každé tři měsíce by měly projít kontrolou a aktualizací.

Čtěte více: Jeden retweet, který se Putinovi nelíbí, a skončíte ve vězení

Opatření mnohé internetové operátory překvapilo, protože není zatím jasné, jak bude dodržování regulí uskutečněno. Ruský ministr spojů Nikolaj Nikiforov na Twitteru napsal, že nejde o nic mimořádného a že obdobná praxe je vyžadována po celém světě, neboť uživatelé se registrují při přihlášení například platebními kartami nebo číslem mobilního telefonu.

Jeden z prokremelských zákonodárců nové omezení přístupu k internetu označil za nezbytné, protože je podle něj třeba zastavit beztrestnou propagandu ve stylu studené války útočící proti Rusku.

V Rusku platí řada zákonů, které svobodu internetu regulují. Vlastníci webů a serverů jsou například kvůli ochraně zdraví a rozvoje dětí a mládeže povinni odstraňovat závadný obsah nejen z rozhodnutí soudu, ale i na žádost příslušných úřadů, jinak jim hrozí zablokování.