Kam mizí krymští Tataři? A co se děje podél ‚Roury‘?

Přijďte na film a na besedu

Kam mizí krymští Tataři? A co se děje podél ‚Roury‘?NOVÉ
Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov Foto: FOTO: Facebook/Východoevropský klub
1
Krátké zprávy

Echo24

Do Prahy přijede jeden z vůdců krymských Tatarů, kteří jsou po ruské anexi poloostrova vystaveni represím a útlaku. O záhadných zmizeních a úmrtích, které Tataři připisují ruským úřadům, nebo zrušení jejich neformálního parlamentu bude Refat Čubarov mluvit na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Besedu s ním pořádá Východoevropský klub.

Refat Čubarov byl předsedou parlamentu krymských Tatarů Medžlis až do jeho zrušení po zahájení ruské okupace Krymu. Působil také jako poslanec v ukrajinském parlamentu. V současnosti je spolu s Mustafou Džemilevem největším obhájcem práv Tatarů na Krymu, za což se jej Rusko pokouší dostat mimo jiné na seznam Interpolu. Oba mají nyní také zákaz vstupu na Krym.

Veřejná diskuse s Čubarovem se uskuteční ve čtvrtek 17. března od 19 hodin v budově Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. Více informací najdete na Facebooku.

V příštím týdnu pořádá Východoevropský klub ještě další událost, a to promítání dokumentárního filmu Roura, který natočil ruský režisér Vitalij Manský. Snímek zachycuje život v moderní Evropě od odlehlých dálav na Sibiři až po průmyslové Německo, tedy na trase podél plynovodu. Režisér se ale nesnaží různorodé obrazy srovnávat nebo hodnotit.

Po skončení projekce bude následovat debata s Manským. Besedy se zúčastní také kameramanka Alexandra Ivanova, žákyně kameramana Jusova, který snímal filmy s Tarkovským (Ivanovo dětství, Andrej Rublev, Solaris). Událost bude probíhat rovněž na půdě FF UK, a to v pondělí 14. března od 19 hodin. Více informací najdete na Facebooku.

U obou akcí je zajištěno tlumočení do českého jazyka.

Čtěte také: Putinova krásná ‚Pokémonka‘ zakázala na Krymu tatarský parlament