Profesor dostal doživotí za obhajování Ujgurů
V Číně odsoudili na doživotí akademika Ilhama Tohtiho, nejvýznamnějšího obhájce práv menšinového etnika Ujgurů, kteří vyznávají islám. Soud ho shledal vinným ze separatismu. Informovali o tom Tohtiho právníci. Jde o nejnovější příklad rezolutního odhodlání čínské vlády potlačovat jakoukoli formu disentu, uvedla agentura Reuters.
Evropská unie a Spojené státy v minulých měsících požadovaly propuštění Tohtiho, který vytrvale odsuzuje Peking za represe vůči ujgurskému etniku, ale je považován za umírněný hlas mezi Ujgury.
Sám Tohti minulý týden před soudem ve městě Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, obvinění ze separatismu popřel. Jeho obhájci sdělili, že se proti verdiktu odvolá. "Je to naprosto nepřijatelné," řekl akademikův právník Li Fang-pching. "Ilham trvá na své nevině. Odvolá se," dodal.
Podle prokuratury Tohti na svých internetových stránkách Uighurbiz.net podněcoval etnickou nenávist a prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí. Tohti naopak minulý týden před soudem prohlásil, že zmíněné stránky založil, aby propagoval dialog mezi akademiky z řad Ujgurů a Číňanů (Chanů), a že vždy veřejně vystupoval proti separatismu a násilí.
Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti si za uplynulý rok vyžádaly stovky obětí.