Zatčený v Bělorusku, vydání žádá Ázerbajdžán. Nejasná budoucnost izraelského blogera

Izrael nemůže pomoci

Zatčený v Bělorusku, vydání žádá Ázerbajdžán. Nejasná budoucnost izraelského blogeraNOVÉ
Alexander Lapshin Foto: Foto: Facebook (Alexander Lapshin)
Svět

nel Echo24

Na izraelského blogera Alexandra Lapshina byl vydán zatykač na základě obvinění z „narušení státních hranic“, když navštěvoval Náhorní Karabach podél arménské hranice, aniž by předtím kontaktoval úřady v Baku, hlavním městě Ázerbajdžánu. Lapshin byl zatčen v běloruském Minsku v polovině prosince. Jeho návrat do Izraele je ale nejasný, protože v sobotu vydalo ázerbajdžánské zastupitelství prohlášení, ve kterém požaduje jeho vydání, píše server The Times of Israel.

Čtyřicetiletý izraelský bloger Alexander Lapshin byl zatčen 13. prosince v Minsku. Předtím na něj byl vydán zatykač na podnět Ázerbajdžánu, protože údajně „narušoval státní hranice“.

V sobotu vydalo vládní zastupitelství prohlášení, kde v předložených dokumentech požaduje Lapshinovo vydání do Ázerbajdžánu. Jeho rodina se obává, že běloruské bezpečnostní složky ho nutí k podpisu dohody, na základě které má být vydán. Při podpisu takového dokumentu by totiž ztratil nárok na pozdější odvolání proti vydání.

Jeho žena Ekaterina Kopylová zdůraznila, že jejímu muži doposud žádná dohoda nebyla dána písemně, vše probíhalo jen ústní formou bez jakéhokoliv státního zástupce. Zároveň řekla, že jí byly zakázány návštěvy manžela ve vězení.

„Tento incident vážně promění naše vzájemné vztahy,“ řekl izraelský ministr zahraničí. „Bereme tento problém velice vážně, ale momentálně to nevypadá dobře. Naše možnosti ovlivňovat rozhodnutí Ázerbajdžánu nebo Běloruska jsou velice omezené,“ dodal. Problém je v tom, že Lapshin je Izraelec ruského původu. „Tyto země s ním jednají jako s občanem Ruska, ne Izraele. Obávám se, že je velmi blízko vydání,“ řekl ministr zahraničí.

Čtěte také: Izrael vyvíjí dron, který umí evakuovat lidi