1 Ruské vojenské manévry

Rusko provokuje. Výzvědná loď se pohybuje kousek od amerických břehů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruskou výzvědnou loď SSV-175 Viktor Leonov zachytili vojáci z americké ponorkové základny ve státě Connecticut, a to pouhých 48 km od břehu. Loď se držela dostatečně daleko od amerického území, které končí přibližně 19 kilometrů od pevniny, i tak lze ale její manévr označit za provokaci. Informoval o tom server Fox News.

Loď je vyzbrojená raketami země-vzduch, ale její hlavní funkcí je zřejmě sledování vojenské komunikace a zkoušení pohotovosti radarů amerického námořnictva. Viktor Leonov pozoruje americké námořnictvo v blízkosti amerického území již delší dobu, naposledy se přiblížil k ponorkové základně v Kings Bay, která je rovněž na východním pobřeží. V lednu 2015 byl zase spatřen kousek od kubánského hlavního města Havany.

Pentagon předpokládá, že loď popluje podle východního pobřeží a a vrátí se zpět do Karibiku. Podle oficiálního vyjádření probíhá pozorování lodi již několik měsíců od chvíle, kdy radary zachytily její vysílání v Atlantiku nedaleko Jamajky. Výzvědná loď SSV-175 Viktor Leonov je součástí ruské námořní flotily, která má základnu v Barentsově moři.

Proplouvání průzkumné lodě přitom není jedinou ruskou provokací. V pátek prolétlo pět ruských stíhaček v těsné blízkosti torpédoborce amerického námořnictva v Černém moři. Všechny měly vypnuté vysílačky a ignorovaly pokusy o spojení s americkou lodí. Nedávno také Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu navzdory dohodě mezi Moskvou a Washingtonem z konce studené války.

Čtěte také:

Jako za studené války: Rusko rozmisťuje nové rakety

Do Litvy dorazili první vojáci praporu NATO, Rusko umisťuje u hranic rakety

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.