ARD čelí kritice kvůli vysílání o Ukrajině, prý je protiruské
Ukrajina viděná z Německa
Německá veřejnoprávní televize ARD čelí kritice kvůli zpravodajství o situaci na Ukrajině. Politici postkomunistické Levice jí vyčítají protiruské tendence, stejný názor vyjádřila i programová rada, která je poradním orgánem vedení televize. Vedení ARD oficiálně na kritiku nereagovalo, podle neoficiálních informací ale stojí za prací svých zpravodajů.
"Televize vědomě podporuje politické zájmy spolkové vlády, nebo dokonce Spojených států," řekla deníku Handelsblatt místopředsedkyně Levice Sahra Wagenknechtová. Podle ní je zpravodajství otevřeně protiruské a nehledá skutečné pohnutky za událostmi na Ukrajině.
Kriticky se k vysílání ARD staví také programová rada. Devítičlenná rada, která není formálně součástí televize, slouží ale jako nezávislý zástupce diváků a jako poradní orgán vedení ARD při hodnocení programu, tvrdí, že zpravodajství o Ukrajině je neúplné a tendenční.
"Zpravodajství je tendenčně zaměřeno proti Rusku a proti ruským stanoviskům. Naopak v něm není dost kritiky vůči NATO a Evropské unii," tvrdí programová rada ve stanovisku, které zveřejnil portál Telepolis. "Téměř se neobjevily zprávy o tom, jaké politické a strategické záměry mělo rozšíření NATO směrem na východ. A jen malý prostor ve vysílání byl věnován tomu, jakou roli hráli radikální nacionalisté při převratu v Kyjevě," uvádí rada.
Rada rovněž kritizovala ARD za to, že televize "bez jasných důkazů" informovala o působení ruských jednotek na Krymu, když jejich nasazení Moskva oficiálně nepotvrdila. "Moderátoři mluví o Ukrajině tónem, který připomíná vysílání z doby studené války," stěžuje si rada.
Vedení ARD oficiálně žádné stanovisko k vyjádření rady nezveřejnilo. Podle týdeníku Der Spiegel ale vedoucí politické redakce vyslovují zpravodajům podporu a na interní zpravodajské síti ARD označili výtky rady za nepodložené.