Trump vyrazil na nejdelší návštěvu prezidenta USA v Asii za posledních 25 let

Trump v Asii

Trump vyrazil na nejdelší návštěvu prezidenta USA v Asii za posledních 25 letNOVÉ
Donald Trump na palubě Air Force One Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24, jh

Americký prezident Donald Trump se vydal na svou první návštěvu Asie ve funkci hlavy státu. V pátek se v doprovodu své manželky Melanie zastavil na Havajských ostrovech, v průběhu jedenáctidenního programu ho ještě čeká cesta do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny. Britská BBC upozorňuje, že se bude jednat o nejdelší návštěvu prezidenta USA v Asii za posledních 25 let.

Trumpova cesta do USA přichází v období napjatých vztahů s KLDR vyvolaných testy v rámci severokorejského jaderného programu. BBC i CNN očekávají, že mezi hlavní témata jeho jednání s vrcholnými politiky asijských států by měly patřit právě bezpečnostní otázky, včetně napětí na Korejském poloostrově, a obchodní vztahy. Šéf Bílého domu bude zřejmě také tlačit na Čínu, aby byla v jednání s Pchjongjangem tvrdší. „Myslím, že budeme velmi úspěšní,“ řekl Trump před odletem.

Po zastávce na Havaji, kde Trump navštívil památník věnovaný obětem útoku na americkou námořní základnu Pearl Harbor, odcestuje prezident do Japonska, kde se v neděli setká s premiérem Šinzóem Abem a císařem Akihitem. V úterý je na programu schůzka s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Na středu připadá jednání s nejvyšším představitelem Číny Si Ťin-pchingem. Trump se v pátek taktéž zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu a na závěr turné také summitu USA a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na Filipínách.

Podobně dlouhou cestu napříč Asií vykonal ve vedení prezidentského úřadu v posledních desetiletích pouze George Bush starší, který kontinent navštívil na přelomu 1991 a 1992.

Čtěte také: Končící zaměstnanec Twitteru vypnul Trumpovi účet

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.