Měli bychom jít do opozice, zní z ČSSD. Její poslanci zvednou ruku pro vydání Babiše

budoucnost ČSSD

Měli bychom jít do opozice, zní z ČSSD. Její poslanci zvednou ruku pro vydání BabišeNOVÉ
Vedení ČSSD Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Sociální demokraté si po volebním neúspěchu příliš nedovedou představit další spolupráci s Andrejem Babišem. K odchodu do opozice vyzval ČSSD předseda Senátu a člen grémia strany Milan Štěch. Také ministrovi vnitra Milanovi Chovancovi není cizí názor, že by strana měla být v opozici. Volební lídr Lubomír Zaorálek uvedl, že vládní soužití s ANO s sebou nese velká rizika. Právě Chovanec a Zaorálek vedou jednání s hnutím ANO, které se koná večer.

Už v předvečer se sešlo grémium strany. To rozhodlo o mimořádném sjezdu ČSSD. „Sjezd navrhujeme 7. dubna, je to v den 140. výročí sociální demokracie,“ uvedl Chovanec. Podle Zaorálka je to v současné chvíli po volebním neúspěchu trochu masochistické. „Ale takto se to sešlo,“ žertoval. Dnešní večerní debata s ANO se bude týkat pouze Sněmovny, půjde o první kontakt, na kterém si strany navzájem řeknou, co by si představovaly.

Chovanec před jednáním řekl, že se spolustraníky bude řešit technické věci, ale i přípravu na debatu s představiteli ANO. „Dostali jsme mandát, s kterým tam jdeme. Pokud se nic nezmění, tak platí. Po tom prvním nárazu s volební realitou se chceme bavit o taktice nebo řešit finanční dopad (voleb) na sociální demokracii a otázky spojené s jejím chodem,“ řekl Chovanec.

Není mu cizí názor, že ČSSD by mohla skončit v opozici. „Může to tak dopadnout, za každou cenu se nebudeme prodírat do nějakého vládního řešení, které nebude důstojné. Je třeba vyjednávat o racionální správě ČR. Platí, že nemůžeme jít (do koalice) s (předsedou ANO) Andrejem Babišem, který je obviněn, jsme pozvaní na debatu o sestavení Sněmovny, o tom se ta debata povede,“ konstatoval k dnešní schůzce. Po zvolení do Sněmovny bude mít Babiš, který byl kvůli dotační kauze Čapí hnízdo před volbami obviněn, znovu imunitu a dolní komora bude zřejmě o jeho vydání k trestnímu stíhání opět hlasovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sociální demokraté nechtěli odhalit, jaké mají ambice ohledně postů ve Sněmovně. „ČSSD se svými sedmi procenty si nebude diktovat,“ připustil Chovanec. Na jednání lídrů stran bude za ČSSD chodit on. V případě schůzek ve dvou se k němu připojí Zaorálek, v širších sestavách postupně přibývají současný šéf Sněmovny Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka. Současného předsedy vlády by se týkala jednání o vládě.

Chovanec si není jist, zda by na požadavek straníků bylo možné uspíšit konání mimořádného sjezdu ČSSD tak, aby se konal dřív než v dubnu. Nestihly by se uskutečnit všechny okresní a krajské konference. Zaorálek na výzvy k odstoupení vedení, které rovněž zazněly, reagoval slovy, že v regionech rád složí účty a bude se o volbách a odpovědnosti za ně chtít bavit.

ČSSD podle Zaorálka zaplatila za to, že byla v koalici s Babišem. „Volby ukázaly, jaká rizika mělo pro nás to soužití, nebyly pak srozumitelné výhrady, které jsme k němu v závěru měli,“ řekl ministr zahraničí. Na pořadu dne jsou podle něj debaty o sestavení Sněmovny, jednání o vládě je na vítězném ANO.

Zaorálek uvedl, že sociální demokraté budou v nové Sněmovně znovu hlasovat pro to, aby šéf ANO Babiš i jeho místopředseda Jaroslav Faltýnek byli vydáni k trestnímu stíhání.

Čtěte také: ČSSD seděla v ‚nejúspěšnější‘ vládě, i tak ji voliči poslali ke dnu

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články