Zrušení EET ještě před volbami nebude. Ústavní soud o návrhu už nestihne rozhodnout

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Zrušení EET ještě před volbami nebude. Ústavní soud o návrhu už nestihne rozhodnoutNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Opoziční poslanci TOP 09 a ODS doufali, že Ústavní soud stihne do voleb rozhodnout o elektronické evidenci tržeb (EET). Na něj se obrátili už před více než rokem a chtějí, aby evidenci zrušil. Nelíbí se jim jak samotný zákon, tak způsob, jakým byl ve sněmovně přijat. Jenže Ústavní soud do voleb verdikt vynést nestihne. EET je přitom jedno z velkých témat blížících se podzimních voleb.

„Návrh na zrušení zákona o evidenci tržeb Ústavní soud obdržel v květnu 2016. Pozvánku na vyhlášení rozhodnutí jsme neobdrželi, tudíž je zřejmé, že se tak stane po volbách. Není to asi pro Ústavní soud jednoduché rozhodování,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který je jedním z 41 poslanců podepsaných pod návrhem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ústavní soud do voleb, které proběhnou za dva týdny, určitě ještě nerozhodne. To serveru Echo24 nepřímo potvrdila tisková mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. „V tuto chvíli nelze odhadnout, v jakém časovém horizontu bude ve věci rozhodnuto,“ uvedla.

Pravicoví opoziční poslanci napadli zákon hlavně proto, že podle nich příliš zatěžuje malé podnikatele a taky umožňuje vládě, aby udělovala živnostníkům výjimky bez souhlasu parlamentu. Stížnost se netýká pouze obsahu, ale i formy, jakou byla elektronická evidence ve sněmovně schválená. Vládní koalice prý nerespektovala jednací řád, když předčasně ukončila rozpravu, přestože do diskuse ještě byla přihlášená skupina poslanců.

Se stížností už jednou neuspěli

Na začátku roku přitom média informovala, že by o návrhu na zrušení zákona mělo být jasno do začátku letních prázdnin. To ale nyní Sedláčková vyvrátila. Není totiž podle ní ještě dokončena zpravodajská zpráva. „Ráda bych uvedla na pravou míru, že v prvním pololetí nemělo být ve věci rozhodnuto, ale věc měla být předložena plénu k projednání – a k tomu také ještě před prázdninami skutečně došlo,“ vysvětlila.

Plénum se nicméně shodlo na tom, že je potřeba rozpracovat a rozšířit zpravodajskou zprávu. „Řízení je nyní ve fázi dopracovávání zpravodajské zprávy. Jsou shromažďovány další podklady pro rozhodnutí, například bylo našemu analytickému odboru zadáno zpracování rešerše ohledně článku 26 Listiny základních práv a svobod,“ dodala Sedláčková.

Právě kvůli schvalovacímu procesu ve sněmovně se ale opoziční poslanci na Ústavní soud už jednou obrátili, a to v dubnu loňského roku. Tehdy se jednalo o stížnost, což je jiný typ řízení. Ústavní soud ji ale zamítl a uvedl, že procesní postup orgánů sněmovny nelze prostřednictvím individuálních poslaneckých stížností napadnout a že nechce být „rozhodčím“ legislativního procesu.

Pokud by ve volbách uspěly pravicové strany a odpůrci EET, plánují zákona sami zrušit. Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který je autorem české verze evidence, ale na on-line pokladny ještě před volbami spoléhá. Jinak by začátek účtenkové loterie, která je s evidencí spojena, nenačasoval ještě před volby. Účtenkovka, jak se loterie jmenuje, odstartovala na začátku října.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: EET rozhodne volby. A co když je to pravda?

Běží dva dny a už má Účtenkovka potíže. Hrozí její zastavení?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články