Staronovou rektorkou VŠE je Hana Machková

Volba rektora

Staronovou rektorkou VŠE je Hana MachkováNOVÉ
Domov

Rektorkou Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) byla znovu zvolena současná šéfka školy Hana Machková. Hned v prvním kole pro ni hlasovalo 16 z 29 přítomných členů akademického senátu univerzity.

Machková byla jedinou kandidátkou na funkci. Současný mandát jí končí příští rok 31. března, nové funkční období jí začne po jmenování prezidentem. Školu potom povede do roku 2022.

Za svou hlavní prioritu pro následující čtyři roky označila Machková získání národní institucionální akreditace pro vzdělávání v ekonomických oborech a mezinárodní institucionální akreditace Asociace pro certifikaci vysokoškolského vzdělávání (AACSB). Institucionální akreditace zavádí od roku 2019 loňská novela vysokoškolského zákona. Univerzity, které ji od Národního akreditačního úřadu získají, budou moct samostatně rozhodovat o svých studijních programech. Jako první o tuto akreditaci minulý týden zažádala Univerzita Karlova.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„VŠE se rozhodla pro strategii přechodu od kvantity ke kvalitě a naším společným cílem je získat v oblasti manažerského a ekonomického vzdělávání vedoucí postavení ve střední Evropě. Získání akreditací je podmínkou pro další posílení dobrého jména VŠE, a tudíž i konkurenceschopnosti školy jak v České republice, tak v zahraničí,“ uvedla rektorka po svém zvolení.

Machková (nar. 1958) má titul profesorky, vystudovala na VŠE zahraniční obchod. Než se stala rektorkou, vedla od roku 2002 katedru mezinárodního obchodu a v letech 2006 až 2014 byla zároveň prorektorkou pro zahraniční vztahy. Přednášela například na pařížské Sorbonně či na univerzitách v Lyonu a ve Štrasburku.

Na VŠE studuje na šesti fakultách zhruba 16 700 studentů, loni škola přijala na studijní pobyt 1173 zahraničních studentů. Absolventi školy patří ve statistikách k nejlépe vydělávajícím. Škola se také dobře umísťuje v mezinárodních žebříčcích ekonomických univerzit.

Rektora volí Akademický senát VŠE tajným hlasováním, maximálně ve třech kolech. Do funkce šéfa univerzity je zvolen uchazeč, který získá nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. Funkční období rektora je čtyřleté a stejný člověk může být zvolen nejvýše dvakrát po sobě.

Svého nejvyššího zástupce bude tento týden volit také Univerzita Karlova. Akademický senát UK bude vybírat mezi současným rektorem Tomášem Zimou a biologem Janem Černým. Na České zemědělské univerzitě byl nedávno rektorem zvolen Petr Sklenička, který se funkce ujme po jmenování prezidentem 1. února příštího roku.

Čtěte také: Tři miliardy na vysoké školy budou, shodla se vláda