Čínská restaurace v Keni zakázala vstup Afričanům. Kvůli terorismu

STRACH Z ISLAMISTŮ NEBO RASISMUS?

Čínská restaurace v Keni zakázala vstup Afričanům. Kvůli terorismuNOVÉ
Čínská restaurace v Nairobi Foto: FOTO: Facebook
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Obrovské pobouření vyvolala čínská restaurace z hlavního města Keni, která ve večerních hodinách zakazovala vstup Afričanům. Nebezpečného islamistu od Afričana nepoznáte, bránila se manažerka podniku, z něhož byl vykázán i místní reportér. Informace přinesl server CNN. 

„Afričanům vstup zakázán,“ upozorňoval nápis na čínské restauraci v hlavním a největším keňském městě Nairobi. Po sedmé hodině večer se do zařízení mohli místní Afričané dostat pouze v doprovodu Číňanů, Evropanů či ověřených indických klientů. Majitel, který byl po zveřejnění případu v novinách zatčen, umožňoval vstup do své restaurace také „loajálním klientům“, za něž považoval místního senátora Mikeho Sonka či svého blízkého přítele a bývalého ministra Raphaela Tuju. 

Když se ale na večerní drink vydal místní novinář Mosoku Geoffrey se svými kolegy z Nigérie, hlídač je u vstupu do podniku vykázal s tím, že „návštěvní hodiny pro Afričany jsou již u konce“. Případ se okamžitě dostal do místních novin a vzbudil obrovské pobouření na internetu.

„Číňané nebudou nikdy našimi přáteli. Dívají se na černé z vrchu. Chtějí jen naši slonovinu,“ reagoval rozlobený uživatel na Twitteru. Pobouření lidé označovali své znepokojené vyjádření hashtagem #noblacksallowed (černým vstup zakázán).

„Nejsem fanoušek čínského jídla, ale restaurace v Keni, která diskriminuje lidi na základě rasy, to je vážně k pláči,“ píše další uživatel.

Majitel Zhao Yang byl zatčen a obviněn především proto, že restauraci provozoval bez platných licencí, uvedly místní noviny Daily Nation. Restaurační zařízení bylo prozatím uzavřeno.

Spolumajitelka restaurace a její manažerka Esther Zhao se ohradila s tím, že vstup Afričanům ve večerních hodinách zakázali z bezpečnostních důvodů. „Nepřijímáme Afričany, které neznáme. Nikdy nevíte, kdo patří a kdo nepatří ke skupině Aš-Šabáb (hnutí islamistické skupiny mladých bojovníků aktivních v Keni i v sousedním Somálsku – pozn. redakce). „Nikdo nenosí na čele nápis ‚Jsem lupič  a za pasem mám zbraň‘,“ dodala manažerka.

Čtěte také: Čína napodobí téměř cokoli. Třeba celé rakouské město

„Kvůli obavám a špatným zkušenostech z dřívějších let, kdy byla naše restaurace přepadena, jsme přijali některá bohužel nevhodná opatření. Upřímně se omlouváme,“ uvedla nakonec v prohlášení Eshher Zhao. 

Čína je jedním z největších afrických investorů. Mezi Číňany žijícími v Keni i dalšími západoafrickými národy dochází ale k častým nepokojům. Mnozí Afričané se obávájí z budoucí kolonizace země, na kterou odkazoval i novinář Mosoku Geoffrey, který nebyl do restaurace vpuštěn.

There is this Chinese restaurant next to Nairobi hospital and my two colleagues Patrick Mayoyo and Dennis Onsarigo and …

Posted by Mosoku Geoffrey on 16. březen 2015

„Já a moji kolegové Patrik Mayoyo a Dennis Onsarigo z Nigérie jsme se rozhodli zajít na drink do čínské restaurace vedle nairobské nemocnice, ale byli jsme vykázáni před vstupem. A důvod? Řekli nám, že Afričanům je po sedmé vstup zakázán po sedmé večer. Připomíná mi to koloniální éru Norfolku nebo New Stanley. Musím varovat, Čína nás totiž jednoho dne bude kolonizovat a začíná se to dít už teď,“ uvedl na Facebooku. 

Čtěte také: Čína popravila členy zakázané církve za vraždu v McDonaldu

Čtěte také: Za dva týdny uprchlo z Nigérie před islamisty na 20 tisíc lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz