Čtvrtý operátor v Česku? ČTÚ draží kmitočty pro LTE za stamiliony

Dražba kmitočtů

Čtvrtý operátor v Česku? ČTÚ draží kmitočty pro LTE za stamilionyNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Dnešek ukáže, zda by mohl na tuzemský trh vstoupit nový operátor. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odtajní účastníky aukce kmitočtů pro rychlé připojení LTE. Zájemci se o nákup úseků vybraných frekvenčních pásem mohli přihlásit do úterního poledne. Vyvolávací cena je 734 milionů korun.

ČTÚ zatím nechce možné uchazeče o frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz komentovat. „Obálky se otvírají v devět hodin ráno. Tiskovou zprávu k tomu vydáme odhadem až po poledni. Zatím nechceme jednotlivé uchazeče komentovat. Podmínky aukce ale zajišťují, aby mohl případně na český trh vstoupit nový operátor,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

„Kdyby se přihlásil nový zájemce, bude oproti stávajícím držitelům kmitočtů zvýhodněn. Radiového spektra bude moci získat více, aby mohl plnohodnotně fungovat. Omezení je nastaveno v podmínkách proto, aby se nemohlo stát, že stávající operátoři budou pásma jen hromadit a nepoužívat,“ doplnil mluvčí Drtina.

Telekomunikační úřad vyčkával s vyhlášením aukce na snížení licenčních poplatků za využití frekvenčních pásem, které by mohlo nalákat nové operátory. Ty však budou případně na daných frekvencích schopni pokrývat podle webu cnews.cz vesměs pouze větší města, na venkov v zásadě nedosáhnou.

Podle odborníků je však zatím nepravděpodobné, že by se v tuzemsku objevil čtvrtý operátor. Znamenalo by to mimo jiné investici ve výši několika miliard korun a problém by mohl nastat ve finále ve snaze umístit antény na střechy a vyvýšená místa, která jsou již dnes přeplněná. Trh navíc už pro nové telekomunikační společnosti není tolik atraktivní, jako byl před třemi lety, kdy se konala poslední aukce.

V roce 2013 měl případný zájemce o poskytování mobilních tarifů ideální podmínky. Společnosti Revolution Mobile a Sazka Communications, které se do aukce kromě stávajících operátorů přihlásily, nakonec pásma vyhrazená pro zájemce o vstup na trh nenakoupily. Frekvenční pásma 800, 1800 a 2600 MH za celkem 8,5 miliardy korun si mezi sebou rozdělily Vodafone, O2 a T-Mobile. Sítěmi LTE pokrývají dnes přes 80 procent populace.

Je řešením jiná frekvence? Na Slovensku to vyšlo

Klíčoví hráči na trhu s telekomunikačními službami se o frekvenční pásma poperou znovu a nebudou mít zřejmě zájem na tom, mezi sebe vpustit jakoukoli konkurenci. Samotní operátoři věc nechtěli blíže komentovat. „Účastníky aukce zítra oznámí ČTÚ, my se k tomuto tématu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat,“ sdělil deníku Lukáš Hrabal z T-Mobilu.

O něco sdílnější bylo O2, které je oproti Vodafonu a T-Mobilu lehce v nevýhodě. V klíčovém pásmu 1800 MHz má menší šířku ve spojitosti bloků a nemůže tak ve výsledku nabídnout pro LTE plný výkon. „O frekvenční pásma určená pro vysokorychlostní internet LTE máme zájem, proto se aukce zúčastníme,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Samotná aukce by měla proběhnout v následujících několika měsících. Účastníci budou muset být nejdříve proškoleni na využívání elektronického systému, pak budou moci podávat nabídky na dané kmitočtové úseky.

Letos se chystá ještě další aukce, v prvním pololetí chce ČTÚ vyhlásit dražbu kmitočtů pro bezdrátový vysokorychlostní internet v pásmu 3600 MHz až 3800 MHz. Souhrnná vyvolávací cena bude 85 milionů korun. V tomto pásmu je pak případný vstup nového operátora podle odborníků mnohem pravděpodobnější. Jen samotný nákup kmitočtů vyjde totiž o desítky milionů levněji.

Například na Slovensku se vstup čtvrtého operátora na tamní trh vloni podařil. Telekomunikační firma Benestra loni získala právě licenci na frekvenci z pásma 3,7 GMz a jejím cílem bylo pokrýt stovku měst a obcí.

Čtěte také: O2 zvažuje blokovat online reklamu. Média hrozí odvetou

Připojení všude. Microsoft nabídne vlastní signál LTE

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články