‚Český lev zařval.‘ ‚Národ vede partyzánskou válku proti elitám‘

DEMONSTRACE PRO I PROTI ISLÁMU

‚Český lev zařval.‘ ‚Národ vede partyzánskou válku proti elitám‘AKTUALIZUJEME
Demonstrace na Hradčanech. Foto: Foto: Echo24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

I den po ukončení sobotních demonstrací je ve veřejném prostoru silně cítit dozvuky vypjaté atmosféry. Průběh protiimigračních demonstrací si pochvaluje například zpěvák Aleš Brichta, který tvrdí, že český národ vede „partyzánskou válku proti elitám“. Masovou demonstraci na Hradčanském náměstí si pochválil i lídr Bloku proti islámu Martin Konvička, který konstatoval, že „český lev zařval“. Politici napříč spektrem pak odsuzují zejména žhářský útok na centrum Klinika, který zřejmě spáchali neonacisté.

Rockový hudebník Aleš Brichta, který v sobotu vystoupil na demonstraci pořádané Okamurovým hnutím SPD, si průběh sobotních protestů pochválil. Antiislámsky naladěný zpěvák na svém Facebooku ocenil zejména roztříštěnost české protiimigrační scény, která podle něj „vládním ideologům“ ztěžuje případnou diskreditaci těchto hnutí. „Přijde mi, že většina národa teď hraje s vládnoucími elitáři partyzánskou válku a to je možná rozumný způsob, jak je rozprášit, protože je jich menšina,“ napsal Brichta.

Průběh sobotních demonstrací si ale pochvaluje i lídr Bloku proti islámu (BPI) Martin Konvička. Demonstraci na Hradčanském náměstí, kterou BPI pořádal spolu s partnerským hnutím Úsvit, Konvička komentoval slovy: „Bylo to úžasné, český lev zařval.“ Nejvýraznější postava české protiimigrační scény zároveň poděkovala účastníkům demonstrace za to, že „jasně řekli naší vládě i Bruselu, že se ve volbách demokraticky postaráme o to, aby opravdu vznikla pevnost Evropa“.

Se sporem o migrační politiku patrně souvisí i žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika, které se nachází na pražském Žižkově. Na centrum, které v minulosti pořádalo sbírku na pomoc uprchlíkům, totiž ve večerních hodinách zaútočila skupina maskovaných mužů patrně zápalnými lahvemi. Po útoku skončil jeden člověk v nemocnici a několik dalších se nadýchalo kouře. Útočníci podle aktivistů z Kliniky patřili k neonacistům.

Čtěte také: Neonacisté? Maskované osoby zapálily sociální centrum Klinika

Žhářský útok odsoudili politici napříč politickým spektrem. Například Jiří Dienstbier (ČSSD) Naznačil podobnost s událostmi druhé světové války. „Zákeřný žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika ukázal, kam vede zloba a nenávist. Takové činy jsou v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné. Včera večer šel v televizi Schindlerův seznam a z možných asociací mi ještě teď běhá mráz po zádech,“ uvedl ministr pro lidská práva.

Ve stejném duchu se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka, který připomněl, že „násilí je v demokracii nepřijatelné“. Podobný postoj pak zaujal i europoslanec Jiří Pospíšil (nezávislý za TOP 09). „Dnešní žhářský útok na sociální centrum Klinika je naprosto nepřijatelný. Ať už má člověk názor na migraci jakkýkoliv, tak takovéto jednání je třeba ostře odsoudit. Doufám, že budou pachatelé brzy dopadeni,“ napsal na Facebook. Od útoku se distancoval i Konvičkův BPI.

Samostatnou kapitolu v kontextu sobotních demonstrací pak představuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který v průběhu dne zveřejnil celou řadu provokativních příspěvků. Mluvčí hlavy státu a bývalý novinář komunistických Haló novin se například jízlivě vyjádřil k demonstraci na podporu premiéra Bohuslava Sobotky, na níž podle odhadů přišlo jen 60–80 lidí. „Výborně, příznivci pana premiéra už jsou kompletní,“ komentoval počet demonstrantů Ovčáček.

Čtěte také: Sobotku přišlo podpořit 80 lidí. Ovčáček se tomu vysmívá

Velký rozruch ale vyvolal i incident při kterém účastníci demonstrace Bloku proti islámu napadli tým Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí. Účastníci demonstrace se podle mluvčího Českého rozhlasu Jiřího Huňka pokusili dostat do přenosového vozu a odpojili tým Českého rozhlasu od elektrocentrály. Jeden z redaktorů ČRo měl požádat o pomoc nedaleko stojícího policistu. Ten mu prý ale řekl, že si novináři veřejnoprávního média za napadení mohou sami, protože lžou. Český rozhlas si proto bude stěžovat na Policejním prezidiu.

Čtěte také: Policie nepomohla reportérům, které napadli antiislamisté

Určité dozvuky ale měl i střet příznivců a odpůrců migrace, kteří na sebe narazili v malostranských ulicích. Účastníci pochodu pořádaného iniciativou Ne rasismu totiž po cestě na Hradčany narazili na skupinu maskovaných neonacistů, se kterými po sobě následně začali házet lahve a dlažební kostky. Účastníci proimigračního pochodu kritizovali zejména to, že policie nedokázala pochod před pravicovými radikály ochránit a že je nezatkla, i když měli zakryté obličeje, což je na demonstracích zakázané.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články