Kdo může za policejní šikanu? Nedozvíte se. Koalice debatu zatípla

Mimořádná schůze sněmovny

Kdo může za policejní šikanu? Nedozvíte se. Koalice debatu zatíplaAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Sdílet:

Mimořádnou debatu o policejních opatřeních při březové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zahájili ve čtvrtek poslanci. Schůzi vyvolala pravicová opozice, podle níž byly kroky police často přehnané a policisté během návštěvy často zbytečně o bezdůvodně omezovali práva části obyvatel. Například podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury není možné občany jakkoliv šikanovat, pokud své názory vyjadřují mírumilovnou formou. Většina koaličních partnerů se ale o opatřeních během pobytu čínského státníka více bavit nechtěla a program schůze zamítla.  

Kritici z řad ODS a TOP 09 hovořili zejména o bezdůvodné šikaně některých odpůrců čínského prezidenta, kteří svůj postoj dávali najevo například vyvěšováním tibetských vlajek. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) i vedení policie ale odmítlo, že by policisté stranili Číňanům.

„Otázek je celá řada a odpovědí také, ale jsou často protichůdné. Snad dnes dostaneme vysvětlení. Jde tu především o důvěru v českou policii. Chceme vědět, zda tu nebylo nějaké politické zadání. Chceme vědět, kdo za ty incidenty nese odpovědnost,“ řekl ve sněmovně šéf ODS Petr Fiala.

„Je několik základních svobod – mezi ně patří i svoboda vyjadřování, možnost svobodně vyjádřit svůj názor. Lidé nemají být šikanováni policií ani nikým jiným. Musíme se zastávat těch lidí, kteří mírumilovně vyjadřují své názory,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS  Zbyněk Stanjura.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska policie omezila ústavní práva občanů: „Žádáme vládu o vysvětlení, proč při celé řadě incidentů nebyla respektována rovnost před zákonem takzvaných čínských turistů a českých občanů.“

Vnitro: Policie neměla žádné zadání komukoliv stranit

Právě Chovanec ve čtvrtek poslancům postup policie vysvětloval. V podstatě jen zopakoval stanoviska z obsáhlé zprávy, kterou ministerstvo vnitra rozeslalo poslancům už ve středu večer. Podle ní policie v podstatě nepochybila. Současně ministr odmítl, že by policie jednala na politické zadání. Dokument podle Chovance ale není závěrečný, slouží prý jen pro potřeby čtvrtečního jednání sněmovny.

„Policie neměla žádné zadání komukoliv stranit či zasahovat proti konkrétním názorovým skupinám…Podle doposud uskutečněných šetření a vyhodnocení policie postupovala v souladu s právním řádem a interními předpisy,“ stojí mimo jiné ve zprávě, kterou má deník ECHO24.cz k dispozici.

Podle ministerstva všechny podněty byly řádně prošetřeny kontrolními orgány policie a jednotliví viníci chyb ponesou odpovědnost. „Některé postupy policie nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů a dle dostupných informací byla či bude podána zásahová žaloba na postup policie při shromáždění na Hradčanském náměstí,“ píše se také v dokumentu.

Na základě vnitřního šetření už policie přiznala jednu chybu. Omluvila se za postup na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. „To, že policisté vstoupili podruhé na FAMU, je zásadní pochybení policie, ale není to porušení zákona,“ řekl před poslanci ministr Chovanec.

Spor přitom vyvolává také například uzavření Hradčanského náměstí, na které se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu. Policie opatření hájila, její kritici mluví o porušení ústavního shromažďovacího práva. Podle Chovance policie opatřeními mimo jiné reagovala na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě po teroristických útocích v Bruselu.

Kalousek ale s argumentem ministra nesouhlasil, podle něho na místě žádné reálné riziko nehrozilo. „V právním státě musí být dodržována pravidla, ty byla porušena a nelze to obhájit bezpečnostním rizikem. Nic jsme se dnes nedověděli,“ uvedl předseda TOP 09.

Čtěte také: Omezování svobod. A lidé jen nevzrušeně přihlíží

Sobotka kritizoval policii: Zabavování tibetských vlajek byl exces

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články