Orbán: Uprchlíci jsou problém Němců

Maďarsko obhajuje fyzickou bariéru

Orbán: Uprchlíci jsou problém NěmcůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německé politiky pobouřil výrok maďarského premiéra Viktora Orbána, že přistěhovalecká vlna je německý problém. Zástupci všech vládních stran Orbána odsoudili, podle nich jsou jeho vyjádření cynická a zpochybňují fungování Evropské unie. Řešení současné situace je podle nich možné jedině na celoevropské úrovni.

„Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa,“ řekl dnes v Bruselu maďarský premiér o situaci s běženci.

Šéf poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder se proti Orbánovým slovům ohradil. „To, kam uprchlíci chtějí, je jedna věc. Ale stále platí dublinský systém, podle kterého se musí zaregistrovat v první bezpečné zemi, do které přijdou. A tam také mají zůstat,“ řekl Kauder novinářům po jednání poslaneckého klubu CDU.

Orbánova slova kritizovala i německá vládní sociální demokracie (SPD). „Když pan Orbán říká, že uprchlíci jsou německý problém, protože se v Německu s běženci slušně zachází, je to cynický způsob uvažování,“ řekl šéf novinářům poslanců SPD Thomas Oppermann. Podle něj se EU kvůli uprchlické krizi začíná tříštit a je třeba, aby rychle nalezla společný způsob, jak na situaci reagovat.

Přes Maďarsko se snaží desítky tisíc lidí dostat do Německa. V pondělí Budapešť umožnila části běženců odjet vlaky přes Rakousko do Mnichova, po tlaku německé vlády ale další takové odjezdy začala znovu znemožňovat.

Čtěte také: Maďaři drží uprchlíky v nelidských podmínkách na nádraží

Maďarská policie otevřela nádraží Keleti. Na místě vypukla panika

Exkluzivní reportáž: Mezi uprchlíky a pašeráky v Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán při svých jednáních v Bruselu ve čtvrtek zdůrazňoval především potřebu ochrany hranic Evropské unie. Na tiskové konferenci po sérii schůzek s představiteli institucí EU jednoznačně odmítl návrhy na řešení situace pomocí systému kvót rozdělujících uprchlíky mezi jednotlivé unijní státy; podobné řešení by prý bylo jen pobídkou pro další lidi, aby se pokusili o nebezpečnou cestu do EU. 

Premiér také nevyloučil, že pokud vzroste počet lidí přecházejících do jeho země z Chorvatska, pak i na této hranici vznikne plot. Maďarsko bylo v minulých měsících kritizováno za stavbu plotu na hranicích se Srbskem.

Orbán dnes tuto „fyzickou bariéru“ bránil s tím, že Budapešť se jen snaží plnit to, za co je podle evropských pravidel jako země na vnější hranici schengenského prostoru odpovědná. Unie by proto měla jeho vládu přinejmenším přestat kritizovat. „Ptal jsem se partnerů, jestli mají nějaký lepší nápad. Žádný neměli,“ poznamenal Orbán na tiskové konferenci po dnešních jednáních s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem, šéfem unijních summitů Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. 

Od 15. září mají v Maďarsku platit nová pravidla, která podle Orbána ochranu hranice ještě podpoří. Premiér v této souvislosti před novináři nevyloučil ani nasazení armády. 

Maďarsko a celá EU podle Orbána nečelí problému s uprchlíky, kteří by utíkali před válkou a násilím. „Většina těch lidí se vydala na cestu s vidinou lepšího života a ne proto, že by je k tomu někdo donutil. Statistiky ukazují zvyšující se počty migrantů z oblastí, které nejsou zasaženy válkou,“ řekl maďarský premiér. Zvyšují se podle něj počty osob ze zemí jako Pakistán, Bangladéš, Nigérie nebo Mali. 

Orbán dnes varoval, že bez změny evropské politiky na hranice Evropy dorazí až „desítky milionů lidí“. Maďarsko proto podle něj chce jasnou zprávu pro ty migranty, kteří neprchají před válkou, že cesta do EU nemá smysl. 

Jakékoli zmínky o migračních kvótách podle něj jen „vytvářejí iluze“ a „nerealistické sny“, že podobní lidé budou v unii přijati. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články