Další handicapovaný by už šanci neměl, obává se Hawking
Vědec o finančních škrtech
Světoznámý vědec Stephen Hawking se obává finančních škrtů na akademické půdě, které by výrazně zhoršily pozice mladých vědců s podobně vážnými chorobami, jakou trpí on sám. Slavný fyzik to řekl při oslavě výročí jeho působení na Cambridgeské univerzitě, které vyjádřil vděčnost za masivní podporu jeho vlastní práce, píše britský list The Independent.
„Pochybuji, zda by mladý ambiciozní akademik, trpící podobně vážnou chorobou jako já, nyní našel stejnou štědrost a podporu pro vyšší vzdělávání,“ uvedl Hawking na slavnostní večeři k příležitosti padesátého výročí jeho působení na Gonville and Caius College na Cambridgské univerzitě.
„I při nejlepší vůli, byl by zde k dispozici dostatek peněz? Obávám se, že ne,“ dodal 73letý britský fyzik.
Během slavnostní večeře Hawking vyjádřil vděčnost nejen za finanční podporu, kterou mu jeho domovská kolej poskytla. „Caius mi poskytl domov, doslova i obrazně, a jako nit se vine mým životem,“ řekl.
Čtěte také: Hawking: Když nekolonizujeme jiné planety, vyhyneme
Vedoucí koleje Alan Fersht se snažil Hawkingovy obavy rozptýlit tím, že instituce je vždy připravena pomoci svým potřebným členům, které považuje za součást velké akademické rodiny. „Stephen se ptal, zda by mladý akademik s jeho zdravotními podmínkami získal stejnou míru podpory. Přinejmenším pro Caius mohu říci empaticky ano. Toto společenství je jako rodina,“ řekl.
Geniální fyzik, který se mimo jiné proslavil publikacemi Stručná historie času a Ilustrovaná teorie všeho, trpí nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která způsobila jeho celkové ochrnutí. S okolním světem komunikuje jen pomocí speciálního počítače.
Čtěte také: ALS, nevyléčitelné onemocnění, kterému podlehl Gross
O nelehkém osudu profesora Hawkinga byl vloni natočen snímek Teorie všeho v hlavní roli s Eddiem Redmaynem, který za svůj výkon dostal letos Oscara.