Soudkyně uvěřila Nečasovi. Rozvědka bránila moji rodinu

ODŮVODNĚNÍ ROZSUDKU V KAUZE NAGYOVÁ

Soudkyně uvěřila Nečasovi. Rozvědka bránila moji rodinuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Soudkyně v kauze kolem současné manželky expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové, rozhodla už na konci května, nicméně odůvodnění rozsudku přišlo až nyní. Podle deníku Právo soud uvěřil svědectví Nečase a obžalovaných zpravodajců, kteří měli Nečasovu tehdejší ženu Radku chránit před možným sledováním. Expremiér vzal tedy zodpovědnost za sledování na sebe.

„Skutečnost, že se nejednalo o sledování, ale o obranu proti sledování, má soud za potvrzenou zejména výpověďmi obžalovaných Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka, svědka Rostislava Pilce, všemi příslušníky Vojenského zpravodajství, kteří činnosti vykonávali…,“ píše podle deníku Právo soudkyně z Prahy 1 Helena Králová v rozsudku, který nepodléhá žádnému režimu tajného utajení.

Ze závěrů Králové podle Práva vyplývá, že uvěřila obhajobě a především svědectví bývalého předsedy vlády Petra Nečase. Ten při obhajobě uvedl, že se obával o život svůj a rodiny, proto v říjnu 2012 požádal o pomoc tehdejšího ředitele vojenské tajné služby a jednoho z obžalovaných Ondreje Páleníka.

Čtěte také: Vyšetřování Nečasové skončilo, zapomeňte

Rozhodnutí Králové vynést na konci května verdikt bez odůvodnění vyvolal nesouhlasné reakce mezi odborníky a politiky. Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze.

Nečasová a trojice důstojníků Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení. V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda a Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní odmítají cokoliv nezákonného. Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.

Čtěte také: Nejdřív dovolená. Odůvodnění rozsudku o Nečasové bude až v srpnu

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nagyová je obviněna i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je stíhán i její manžel Nečas. Žalobci ji nedávno začali stíhat také kvůli krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát tak prý připravila o 705 925 korun.

Městský soud v Praze také letos obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se pak s Nagyovou oženil.

Kauzy Jany Nečasové: uplácení i únik informací

Zneužití vojenské tajné služby

Obvodní soud pro Prahu 1 na konci května Nečasovou nepravomocně zbavil obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování manželky premiéra Petra Nečase (ODS) a dvojice zaměstnanců z úřadu vlády. Loni v červnu byla Nečasová v této kauze uznána nepravomocným trestním příkazem vinnou a byla jí uložena roční podmínka s odkladem na čtyři roky. Nečasová se proti tomu ale odvolala. V případu, jenž vedl k pádu Nečasovy vlády, byli souzeni také bývalí šéfové VZ Ondrej Páleník a Milan Kovanda i zpravodajec Jan Pohůnek. Také je na konci května soud zprostil viny.

Údajné uplácení poslanců
Spolu se svým manželem, někdejším premiérem Petrem Nečasem, je Nečasová obviněna z podílu na uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Ti se na podzim 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení „trafik“ navedla právě Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem. Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou imunitu. Letos v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil. Trojice dostane také statisícové odškodné.

Únik informací z BIS
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci letos v březnu podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se týká Nečasové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Pražský městský soud tento týden vrátil spis žalobcům k dopracování; podle tisku proto, že vyšetřování bylo vedeno v utajeném režimu a obvinění tak neměli přístup do celého spisu. Státní zastupitelství se proti tomu ohradilo a věc bude posuzovat vrchní soud.

Údajné krácení daní
Nečasová čelí obvinění, že nezaplatila daň z darů za více než deset milionů korun, které dostala jako ředitelka kabinetu premiéra. Stát tak podle žalobců připravila na daních o 736 000 korun. Žalobci ji chtěli kvůli darům původně obvinit z korupce, neměli pro to ale dostatek důkazů. Proti obvinění z krácení daně podala Nečasová stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. To ji nicméně zamítlo.

Čtěte také: Obžaloba proti Nečasové u soudu zkrachovala, Ištvan se diví

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články