Obamův plán: zdanit bohaté a zasáhnout proti IS
Zpráva o stavu Unie
Udržet růst americké ekonomiky, prosadit podporu střední třídy podmíněnou zvýšením daní bohatým hodlá prezident Barack Obama v posledních dvou letech svého působení v Bílém domě. Oznámil to v úterním poselství, v němž Kongres mj. vyzval, aby schválil vojenské zásahy proti Islámskému státu či zrušil embargo vůči Kubě. Republikáni, kteří mají v Kongresu většinu si myslí, že Obamovy plány skončí neúspěchem.
Kongres by podle prezidenta měl zvýšit některé daně, což by umožnilo získat během deseti let dodatečných 320 miliard dolarů (zhruba 7,7 bilionu korun). Šéf Bílého domu chce s jejich pomocí financovat řadu opatření na podporu rodin s dětmi či vzdělávání. Jsou mezi nimi například daňové úlevy na dítě či bezplatné dvouleté městské vyšší školy. Obama rovněž zopakoval svou výzvu ke zvýšení minimální mzdy a navrhl uzákonění týdne placené nemocenské.
Odpor republikánů vůči zvyšování daní
Zvyšování daní na podporu střední třídy narazilo na očekávaný odpor v prvních reakcích republikánů. Někteří z předních zástupců pravice dali šéfovi Bílého domu najevo, že jeho nápady nemají v Kongresu šanci na úspěch.
"Jeho daňové návrhy, to je bludiště plné nových daní a komplikací," uvedl podle agentury Reuters Obamův soupeř z posledních prezidentských voleb a možný příští uchazeč o Bílý dům Mitt Romney. Stát by měl podle Obamových představ více danit nejbohatší obyvatele a finanční sektor, což jsou tradičně skupiny blízké republikánům.
Prezident neopomenul zdůraznit, že americké ekonomice se v posledním roce začalo dařit nebývale dobře. Jeho projev byl podle některých analytiků svým optimistickým duchem spíše začátkem demokratické předvolební kampaně, neboť fakticky většinu návrhů nemůže prosadit. Vůbec poprvé za šest let ve funkci čelil totiž během poselství republikánské většině v obou komorách Kongresu.
Zákonodárný sbor se prezident pokusil více vtáhnout do americké války proti terorismu, když vyzval senátory a poslance, aby dali najevo jednotu amerického národa a použití síly schválili, což učinil naposledy před válkou v Iráku. Proti návrhům některých republikánů jdou dva další body zahraničněpolitické části Obamova projevu: potvrzení plánu na zavření věznice na Guantánamu a hrozba veta jakýchkoli návrhů na protiíránské sankce. Obama prohlásil, že díky diplomacii může být do jara hotova dohoda, která svět zbaví hrozby íránské jaderné zbraně.
Došlo i na Kubu a kybernetickou bezpečnost
Kongres by měl podle něj ještě letos začít pracovat na ukončení obchodního embarga vůči Kubě, které Obama hodlá učinit zásadním americkým krokem v nedávno zahájeném sbližování vztahů obou zemí.
Prezident se dotkl rovněž kybernetické bezpečnosti, která po sérii nedávných hackerských útoků na významné internetové adresy a servery Američany velmi zajímá. Zákonodárci by podle něj měli rychle přijmout zákon, který by pomocí postihů a zavedení povinné spolupráce soukromých společností se státem pomohl kybernetickým útokům předcházet.
Reakce republikánů bezprostředně po projevu dávají tušit, že řada z Obamových návrhů zvláště v otázkách daní je odsouzena k neúspěchu. Shodu by podle komentátorů mohly Bílý dům a Kongres hledat například ve zmíněné oblasti kybernetické bezpečnosti.