Pohádali se mocní v Kremlu kvůli Ukrajině? Moskva to popírá
Rozkol v Kremlu?
Spekulace o rozkolu v nejvyšších kremelských kruzích v důsledku protiruských sankcí Západu dnes důrazně popřel vlivný šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov. V rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda řekl, že "se stoprocentní jistotou" může pověsti o rozkolu politických špiček popřít. Sázky na něco podobného jsou prý hloupé, naivní a směšné.
Západní analytici tvrdí, že agresivní ruská politika vůči Ukrajině a následné západní sankce vyvolaly v Kremlu napětí. Proti armádním jestřábům usilujícím o násilný postup vůči Kyjevu údajně stojí diplomatická a podnikatelská lobby, která se obává mezinárodní izolace. Mocné ruské oligarchy navíc vyděsil nedávný tvrdý postup Kremlu proti miliardáři Vladimiru Jevtušenkovi, který byl obviněn z praní špinavých peněz.
"Mohu se stoprocentní jistotou říct, že žádný rozkol není. A jestli někdo něco takového očekával, bylo to hloupé, naivní a směšné," řekl kancléř Ivanov ruskému listu. I veškeré západní sankce jsou podle něj projevem hlouposti a snahy uškodit. "K ničemu to nevede. A pokud jde o mě, není to poprvé a zvykat si nemusím," poznamenal ruský politik, který byl rovněž zařazen na sankční seznam Západu.
Útěk miliardářů prý nehrozí
Kauza Jevtušenkova, který patří k nejbohatším Rusům, podle Ivanova rozhodně k masovému útěku ruských miliardářů nepovede. "Velká většina našich podnikatelů jsou vlastenci," zdůvodnil své přesvědčení. A pokud někdo na Západ uprchl, pak prý šlo o podvodníky, kteří se za hranicemi ukrývají před zaslouženým trestem. "Utekli, aby se nedostali za mříže, a nyní se vydávají za oběti krvavého ruského režimu," zdůraznil kancléř.
Samotného Jevtušenkova, jehož konglomerátu soud v září zabavil akcie ropné společnosti Bašněfť, se ale Ivanov zastal. Společnost AFK Sistěma podle něj "učinila hodně dobrého pro ruskou ekonomiku", zejména investováním do ruského navigačního systému Glonass.
Patnáctý nejbohatší Rus, jehož jmění magazín Forbes odhaduje na devět miliard dolarů (téměř 195 miliard Kč), byl v polovině září obviněn z praní špinavých peněz a soud ho poslal na nejméně dva měsíce do domácího vězení. To má podle Ivanova "neblahý dopad na investiční klima" v Rusku.
Jevtušenkov se podle ruských žalobců podílel na machinacích při privatizaci Bašněfti po roce 2000. "Doufám, že soud bude schopen vnést do kauzy Bašněfť jasno a že to nepostihne činnost AFK Sistěma," prohlásil Ivanov.
Čtěte také: Putin nařídil stažení tisíců vojáků od hranic s Ukrajinou