Stát si láme hlavu s Klinikou. ‚Obsazení budovy nemusí být hned ilegální‘

Kauza žižkovské Kliniky

Stát si láme hlavu s Klinikou. ‚Obsazení budovy nemusí být hned ilegální‘NOVÉ
Happening Kliniky na konci května Foto: Repro: Facebook/Autonomní sociální centrum Klinika
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově po zrušení předběžného opatření soudu, které provoz centra zakazoval, opět pořádají nejrůznější kulturní i vzdělávací akce či se starají o přilehlou zahrádku. Mezitím si stát láme hlavu nad tím, jak budovu bývalé plicní kliniky vyklidit. Projednávání žaloby Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) je totiž zatím v nedohlednu, soud dosud neurčil datum slyšení. Podle ÚZSVM aktivisté obývají budovu nelegálně.

„Stále platí, že od března je budova v Jeseniově ulici obývána nelegálně. Soudní jednání ohledně žaloby na vyklizení nebylo dosud nařízeno, takže čekáme. Jsou tu i jiné možnosti, které zatím nemůžeme konkretizovat ani komentovat. Platí, že využijeme všechny právní prostředky, abychom zamezili tomuto protiprávnímu stavu,“ sdělil deníku Echo24.cz mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

S vyklizením budovy však lidé z Kliniky nesouhlasí. „Klinika je v rámci Prahy jedinečný experiment, kdy se i lidé mohou podílet na tom, jak město vypadá, nejen developeři nebo stát. Bez ohledu na to, jaká je právní situace, dům po pěti letech funguje dobře a má širokou veřejnou podporu,“ řekl deníku Echo24.cz zástupce Kliniky Jakub Ort.

Mezitím si tak sociální centrum žije vlastním životem. Aktivisté pořádají koncerty, kurzy vaření, filmové projekce, jazykové kurzy či zahradničí. Do budovy státu se vrátili před několika týdny poté, co soud zrušil předběžné opatření, které provozování Kliniky zakazovalo. „To, že můžeme pokračovat v programu, je pro nás samozřejmě dobrá zpráva,“ uvedl dále Ort. Rozhodnutí odvolacího soudu podle něho také ukázalo, že má ÚZSVM „mezery v argumentaci“.

„Bereme to jako potvrzení problematičnosti argumentu ohledně kolaudace, což byl hlavní důvod, proč nám úřad neprodloužil smlouvu,“ komentoval Ort. ÚZSVM tvrdil, že budova byla zkolaudována jako plicní klinika a tudíž nemůže být využívána pro jiný účel. Podle stavebního úřadu však dokument, který by to dokazoval, neexistuje. Kritiku posléze odmítl mluvčí Radek Ležatka, podle kterého se úřad o existenci kolaudačního rozhodnutí nezmiňoval.

Ort: Vniknutí do domu nemusí být hned ilegální

To, že v budově zůstávají i přes nesouhlas vlastníka, aktivisté neřeší. Doufají, že soud uzná legitimitu jejich počínání. „Ano, do domu jsme vnikli. Několikrát. Je to strategie, kterou volíme od začátku. Ve společnosti nejsou podmínky nastaveny rovně a občas je potřeba zvolit metodu přímé akce. Na první pohled to nemusí být v souladu s představou o standardním právu, ale právo není statické. Naše jednání nemusí být automaticky ilegální,“ dodal Ort z Kliniky.

O budovu na pražském Žižkově se vedou spory již více než rok. Aktivisté ji obsadili na konci roku 2014 a svépomocí ji opravili. ÚZSVM jim později do té doby opuštěnou budovu na rok vypůjčil. Smlouva vypršela letos v březnu, aktivisté však odmítli budovu opustit. V květnu byla v budově několikrát nahlášena bomba, policie proto objekt evakuovala a předala vlastníkovi. I přes uzamčení objektu aktivisté však budovu opět obsadili.

Úřad proto podal žalobu na vyklizení objektu, soud datum projednávání zatím neurčil. Mezitím odvolací soud zrušil předběžné opatření, které provoz centra zakazovalo. O odkup budovy projevil zájem pražský magistrát. Klinice nabídl i k využití budovu bývalé školky na Praze 4, ta to však odmítla. Klinika se dostala do povědomí veřejnosti letos v únoru po útoku maskovaných osob během protiislámských demonstracích v Praze.

Klinika v hledáčku ministerstva vnitra

V posledních měsících se Klinika dostala také do hledáčku ministerstva vnitra. Dění okolo žižkovské budovy resort monitoruje jako projevy levicově extremistické scény. Zatímco ještě začátkem roku o centru referovalo s tím, že ji nelze kvůli nenaplnění definičních znaků resortu označit za levicově extremistickou, v aktuální zprávě už daná zmínka chybí.

Ministerstvo naopak upozorňuje na napojení aktivistů z Kliniky na české anarchistické hnutí. Centrum se k němu přihlásilo ústy Jakuba Orta během předání ocenění Nadace Charty 77 za občanskou statečnost na konci května. Finanční obnos spojený s cenou věnovala Klinika české pobočce Anarchistického černého kříže.

„Den po předání ceny byl na stránkách organizace zveřejněn článek, který vyjadřoval podporu dvěma anarchistům, kteří byli odsouzení soudem v Madridu za bombový útok na baziliku ve španělské Zaragoze,“ uvádí ve zprávě bez jakéhokoli hodnocení vnitro.

Čtěte také: Klinika je podle aktivistů opět otevřená. Nelegálně, tvrdí ÚZSVM

Mladí a nekompromisní vystavují. Inspiruje je uprchlická krize i Klinika

Klinika bude znovu nabídnuta státním institucím. Chce ji i Praha

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Buďme na sebe hrdí, máme na co

KOMENTÁŘ

Před dvěma dny tu kolega Daniel Kaiser psal o tom, že současná povodňová situace prodlužuje období, které začalo za covidu a trvá dosud, totiž období, kdy žijem ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz