Projde zákon na podporu mafií?

Projde zákon na podporu mafií? 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) si neví rady. Jako předseda vládní protikorupční rady asi očekával, že si ve chvíli, kdy mu ministerstvo pro místní rozvoj pošle nový zákon o veřejných zakázkách, jen odškrtne další splněný úkol. Místo toho musel svolat novináře a oznámit: „Zákon v této podobě jsme doporučili neschvalovat.“

Dienstbierovy rozpaky jsou zcela pochopitelné. Podle zadání měl vzniknout jednoduchý a přehledný zákon, který by mohl použít každý neuvolněný starosta malé obce. Dosavadní, údajně příliš složitý zákon měl 161 paragrafů, nový a jednoduchý má paragrafů o 97 více. Upravit zákon o zakázkách po nás navíc žádá Evropská komise a také za tímto účelem stanovila přesný termín 18. dubna 2016.

Ani kdyby zákon nebyl v tak špatném stavu a nemusel čelit třem tisícům námitek od různých institucí, stejně by se do 18. dubna nestihl. Takhle nás čeká pokuta za každý den zdržení a Brusel dost možná přestane proplácet evropské projekty. Dienstbier tedy fakticky oznámil, že současná vláda svou neschopností zkomplikovala čerpání eurodotací.

Sláva a pád zločinných kartelů

Je jistě dost špatné, když se prokáže vládní nekompetence. Pro ministra Dienstbiera je však horší, že se musí vypořádat s tím, co je v zákoně obsaženo. Kdyby kývl na návrh zákona v podobě, v jaké byl připraven na ministerstvu pro místní rozvoj, otevřel by dveře návratu mafií, jak jsme to znali před rokem 2012.

Co si představit pod mafiemi? Za jejich vládu jde označit období po roce 2006, kdy do země začaly proudit miliardové dotace z Bruselu a zároveň začal platit velmi benevolentní zákon o veřejných zakázkách. Jeho symbolem se staly losovačky, které umožňovaly s využitím zmanipulovaného losování, ovšem jinak zcela legálně vybrat do druhého kola veřejných soutěží pět navzájem domluvených firem. Jedna se stala vítězem, čtyři ostatní hrály křoví a svou příležitost dostaly při dalších zakázkách.

Ze všech mafií získaly největší publicitu krajské politicko-podnikatelské kartely na Ústecku, v jižních a středních Čechách právě proto, že užívaly obskurní losovací systémy. Mafiánský rozměr však mělo i rozdělování dopravních či zdravotnických dotací, při kterých se díry zákona o veřejných zakázkách využívaly jinak. Svými finančními rozměry si vynutily pozornost Evropské komise a vedly k unikátnímu kroku, kdy Brusel na půl roku zastavil proplácení eurodotací.

Konec mafiánské slávy znamenalo překvapivě protikorupční tažení vlády Petra Nečase (ODS). Pomohla tzv. Transparentní novela zákona o veřejných zakázkách, která zakázala nejen losovačky, ale také zkomplikovala využívání užších a jednacích výběrových řízení, při kterých se dali nepohodlní zájemci pohodlně vylučovat. Zakázala i soutěže s jediným účastníkem i účast firem s neznámými vlastníky, prodloužila lhůty k podání zakázky, aby se mohli přihlásit i firmy, které o zakázce předem nevěděly. Najednou nešlo přidělovat zakázky předem určeným vítězům, nebo se přinejmenším hodně zkomplikovala organizace.

Poslední možnost

Teď vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravuje zbrusu nový zákon, který má regulovat veřejné zakázky striktně podle požadavků Evropské unie. Může to být tím, že Brusel neví, co vlastně chce. Anebo tím, že české úřady dokážou bruselské požadavky šikovně obcházet. V každém případě je zákon návratem před Transparentní novelu. Nakonec to autoři připouštějí v důvodové zprávě a své změny zdůvodňují tím, že norma z roku 2012 je příliš složitá a komplikuje úřadům život. Zřejmě z toho důvodu ji upravili do podoby, že nikdo nebude schopen vypsat zakázku bez pomoci specializované právnické firmy.

Důležitější jsou však věcné změny. Znovu se na patnáct dní zkrátí lhůty pro přihlášení do soutěže, zase bude možné bez potíží organizovat užší i jednací výběrové řízení či nechat soutěžit jediného účastníka. Záleží jen na tom, jak šikovně se nastaví soutěžní podmínky. Losovačky zůstanou zakázány, nabízejí se však jiné možnosti. Sám ministr Dienstbier si stěžuje, že zákon legalizuje zavrženíhodnou praxi, kdy se soutěže účastní firma, která se podílela na projektové dokumentaci k zakázce. Další novinka nepotřebuje komentář: organizátor dostane možnost měnit během soutěže soutěžní podmínky.

Dienstbier získal proslulost jako bojovník proti korupci a neprůhlednému politikaření, teď se musí bránit nebezpečí, že pod jeho dohledem nastane třeba už napřesrok další mafiánská éra. Může si říci: než tohle, to raději ať žádné peníze z Bruselu neposílají. Nejdřív ve chvíli, až připravíme lepší zákon. Je to poslední možnost, jak novým čachrům s dotacemi zabránit, nebude ovšem procházka růžovou zahradou prosadit tento postoj také na vládě.     

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články