Obama: Neválčíme s islámem, ale s těmi, kdo ho zneužívají

Obama: Neválčíme s islámem, ale s těmi, kdo ho zneužívajíNOVÉ
Barack Obama a zástupci dalších 60 zemí řeší ve Washingtonu otázku Islámského státu Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký prezident Barack Obama během svého projevu na washingtonské mezinárodní konferenci o hrozbě radikálů uvedl, že USA nejsou ve válce s islámem, ale s lidmi, kteří islám zneužívají. V článku středečního vydání listu Los Angeles Times dále prohlásil, že svět musí nabídnout mladým něco smysluplného, aby se nestali obětí teroristických verbířů.

„Skupiny jako Al-Káida a IS (Islámský stát) zneužívají zlobu, která v lidech doutná, když cítí, že jim nespravedlnost a korupce brání v šanci na lepší život,“ napsal v článku americký prezident. „Svět musí dnešním mladým nabídnout něco lepšího.“ 

Obama také upozornil, že armáda sama teroristy nezastaví. Zastavit je třeba i ty, kteří v USA a Evropě skrytě verbují a radikalizují mladé lidí. Podle agentury AP se vojenské akce ukázaly jako špatný nástroj v boji proti rozsáhlé propagandě teroristů, kteří se ve velkém zaměřili na sociální sítě, kde úspěšně získávají nové bojovníky a příznivce. 

„Za velmi krátkou dobu jsme se dozvěděli mnoho o komunikačních dovednostech teroristických organizací,“ prohlásil ve středu na úvod druhého dne konference americký ministr pro vnitřní bezpečnost Jeh Johnson. „Dokážou proniknout do naší společnosti a pokoušejí se zde rekrutovat a inspirovat jedince, kteří se doma mohou uchýlit k násilí,“ dodal. 

Teroristé nemluví za muslimy

Vůdci organizací jako je Islámský stát nejsou „náboženskými vůdci, jsou to teroristé“, prohlásil na konferenci Obama. Tito teroristé podle něj nemluví jménem miliardy muslimů. „Žádné náboženství není zodpovědné za terorismus. To lidé jsou zodpovědní za násilí a terorismus,“ dodal Obama. Zdůraznil, že je třeba čelit zvráceným ideologiím, které tyto teroristické skupiny využívají k podněcování násilí. 

Obama v konferenci vidí podle AP možnost, jak upoutat pozornost světové veřejnosti na problém skrytého šíření ideologie, která dokáže lidi běžně využívající moderní výdobytky přimět k uřezávání hlav nevěřících, k únosům či ke střelbě v synagoze. Chce také poukázat na některé místní preventivní projekty, mimo jiné i na práci s nespokojenou mládeží, které mohou být uplatněny v širším měřítku. 

„Ne vždy jsme k tomu přistupovali správně,“ prohlásil v úterý na úvod konference americký viceprezident Joe Biden. „Ale nyní máme mnoho zkušeností se začleňováním komunit do amerického systému, amerického snu.“ 

První část konference je věnována jednáním na americké úrovni, ve čtvrtek pak americké ministerstvo zahraničí uspořádá debatu i se zahraničními představiteli. Konference se podle AP účastní zástupci 60 zemí. Seznam Bílý dům nezveřejnil, očekávají se ale účastníci mimo jiné z Británie, Francie, Egypta, Spojených arabských emirátů nebo Kuvajtu.

Čtěte také: Obama Putinovi: Nepodporujte rebely, nebo za to zaplatíte

Obama žádá Kongres o použití síly proti Islámskému státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz