Kdo nařídil zásah na FAMU? Stopa vede ke Komorousovu útvaru

NÁVŠTĚVA ČÍNSKÉHO PREZIDENTA

Kdo nařídil zásah na FAMU? Stopa vede ke Komorousovu útvaruNOVÉ
Jiří Komorous Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Za rozkazem sundat tibetské vlajky z budovy FAMU při pobytu čínského prezidenta v Praze stál zřejmě některý z vysokých úředníků Útvaru pro ochranu ústavních činitelů (ÚOÚČ). Informoval o tom týdeník Respekt. Tyto spekulace ovšem na dotaz server Lidovky.cz přímo vyloučil šéf útvaru Jiří Komorous. Podnět k vyřešení stížnosti na postup dvou policistů už vydal i náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný. Ministr spravedlnosti Chovanec mezitím získal výsledky prověrky policejního prezidia, nejdříve s nimi chce ale soukromě seznámit děkana fakulty Pavla Jecha.

Prozatím neznámý představitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů podle Respektu považoval vyvěšené tibetské vlajky na FAMU za provokaci, a rozhodl se tak zavolat přímo na operační středisko. Hlídka kriminalistů z blízkého nábřeží poté vstoupila na akademickou půdu, aby celou situaci vyřešila. S tímto postupem ovšem nesouhlasí děkan fakulty Pavel Jech, který si na něj stěžoval.

Snaha policistů může přímo ohrozit i pozici šéfa tohoto útvaru Jiřího Komorouse. Rozkaz jednoho z vysokých důstojníků útvaru totiž kriminalisty vybízel k porušení práva na svobodu projevu, neboť vlajky nijak neohrožovaly bezpečnost čínské delegace. Sám Komorous ale jakýkoli podobný pokyn z ředitelství útvaru odmítá. „Je to lež a bude tisková zpráva tiskového odboru policejního prezidia,“ odepsal stručně na dotaz serveru Lidovky.cz.

Na základě informací médii vydal už podnět k prošetření celé události i náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný. Česká televize informuje o tom, že žalobce na celou situaci reagoval už na konci března. „Některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ tvrdí Bašný.

Vyšetření celé situace požaduje i ministr vnitra Milan Chovanec. Ten pověřil policejního prezidenta Tomáše Tuhého vytvořením zprávy s detailním popisem kontroverzního zákroku. Zpráva je již hotová, ale ministr chce s jejími výsledky nejdříve seznámit přímo děkana FAMU Pavla Jecha, který je do pondělí v zahraničí.

Čínský prezident Si Ťin-Pching přijel do Prahy na Velikonoční pondělí, v hlavním městě se zdržel až do středy 30. března. Jeho pobyt v České republice byl ale poznamenán řadou protestních akcí, protestující občané svou nespokojenost často demonstrovali právě vyvěšováním tibetských vlajek. Ty později kvůli údajnému zajištění bezpečnosti postupně likvidovali hlídkující policisté.

Čtěte také: Chovanec žádá okamžité prošetření policie při vítání čínského prezidenta

Policie otočila. Prověří, kdo poslal muže kontrolovat tibetské vlajky

Proč přišla kvůli vlajkám kriminálka? FAMU žádá vysvětlení zásahu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články