Opozice kritizuje maďarskou vládu za dohodu s Erste Bank

Opozice kritizuje maďarskou vládu za dohodu s Erste BankNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Maďarská levicová strana Demokratické koalice kritizuje rozhodnutí tamní vlády získat 15 procentní podíl v rakouské skupině Erste Group Bank. Součástí dohody je také snížení bankovní daně o 60 miliard forintů (5,4 miliardy Kč). Podle poslanců tím stát přiznává, že bankovní taxa, která v zemi dosud platila, byla jen obrovskou chybou. Informace přinesl server Hungary Today. 

Vláda Maďarské republiky a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se na snížení daně a odkupu menšinových podílů v maďarské divizi Erste Group Bank dohodly v pondělí. Podle některých opozičních poslanců je to chybné rozhodnutí i proto, že finanční instituce tak o represivní daň přijdou a nebudou mít potřebný kapitál.

Opoziční strana EGYÜTT snížení bankovní daně naopak uvítala, ale poukázala na to, že stát tak už nebude mít v bankovním sektoru žádný prostor. Za odkup podílu ale vládu kritizuje také. Podle předsedy totiž podíl banky Erste maďarská vláda koupila v podstatě „naslepo“, neznala ani současný stav banky, ani její prodejní cenu. „Kabinet jen pokračuje ve své nezodpovědné praxi a kupuje banky zbytečně,“ tvrdí opozice.  

Právě maďarské banky odváděly jednu z nejvyšších daní v Evropě. Erste Bank naproti tomu slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program. Podle premiéra se sektorová daň na banky sníží v roce 2016 zhruba o 60 miliard forintů (5,4 miliardy Kč). Další snížení má nastat v roce 2018.

Dohodu, kterou opozice označuje za „nezodpovědnou“ oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Vláda také slíbila, že nebude zavádět žádná další opatření, která by byla namířena proti zájmům bank.

Dohoda o porozumění

„Podepsali jsme memorandum o porozumění, které zahrnuje i to, že vláda získá podíl v Erste Bank...EBRD bude jednat podobným způsobem,“ řekl Orbán na společné tiskové konferenci v pondělí s prezidentem EBRD Chakrabartim a šéfem Erste Bank Andreasem Treichlem. Erste vládu v Budapešti a EBRD vybídla, aby investovaly do maďarské divize Erste a získaly v ní každá podíl až 15 procent, stojí ve společném prohlášení. Dokončení transakce se očekává v příštích šesti měsících. 

„Maďarská vláda plně chápe potřebu vstřícnějšího prostředí, v němž transparentnost, předvídatelnost a hledání společného zájmu, jsou základními prvky,“ dodal k dohodě prezident EBDR Suma Chakrabarti. 

Čtěte také: Evropská centrální banka odstartovala odchod Řecka z eurozóny

Maďarsko se kromě toho zavázalo, že v systémově důležitých maďarských bankách nepřebere přímé nebo nepřímé vlastnické podíly, a pokud takové podíly má, během tří let je prodá. Erste naopak podle EBRD přislíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur (15,2 miliardy Kč). Podle Treichla není zatím jisté, zda oba partneři své podíly koupí, nebo převezmou prostřednictvím kapitálových injekcí. 

Nejvyšší daně v Evropě

Maďarská vláda vybírá vysoké daně od bank od roku 2010. Nedávno slíbila, že postoj vůči bankovnímu sektoru změní, pokud začnou banky poskytovat více úvěrů. To je nutné k tomu, aby si maďarská ekonomika udržela zhruba tříprocentní tempo růstu. Dohoda s Erste by podle agentury Reuters mohla být krokem tímto směrem. Orbán již v minulosti podnikl kroky k tomu, aby zvýšil vliv státu v bankovním sektoru. Získání podílu v Erste by po akvizicích dvou jiných bank podle pozorovatelů do tohoto plánu zapadalo. 

Podle analytika Attily Gyurcsika ze společnosti Concorde je otázkou, jak Erste naloží s čerstvým kapitálem, pokud vláda v Budapešti a EBRD nalijí do její maďarské divize peníze. Erste v loňském třetím čtvrtletím prodělala v Maďarsku 228 milionů eur. 

Čtěte také: Majitel České spořitelny čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Erste patří k předním poskytovatelům finančních služeb ve východní části Evropské unie. Společnost působí v sedmi zemích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu. Treichl podle agentury AP uvedl, že skupina uvažuje o koupi aktivit Citibank v České republice a v Maďarsku. Citibank loni v říjnu sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších trzích. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz