1

Sobotkova vláda zavádí nový ekonomický systém – agrosocialismus

Témata: ,

Sobotka vláda posvětila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 mld. Kč. Schválila ho v době nikoliv hluboké ekonomické recese, kdy se veřejné finance dostávají do tísně, ale ve chvíli, kdy Česká republika už třetím rokem zažívá ekonomický růst. Absurditu a neodpovědnost takové fiskální politiky podtrhuje skutečnost, že se ještě v srpnu chlubil ministr financí Andrej Babiš rekordním srpnovým přebytkem rozpočtu vyvolávajícím naději, že aktuální letošní rozpočet dopadne o mnoho lépe, než byl plánovaný 70 mld. schodek na začátku roku.

Ekonomický růst i vývoj plnění letošního rozpočtu by měly vést vládu k přípravě vyrovnaného rozpočtu na příští rok. Proč tomu tak není? Důvody k plánovanému 60 mld. schodku na příští rok mohou být jen dva. Vláda buď záměrně a dopředu podhodnocuje příjmy státního rozpočtu a přestřeluje výdaje, aby se ve světle příznivější reality mohla chlubit efektem dobrého hospodáře, nebo si připravuje na příští volební rok dárečky po vzoru Paroubkova pastelkovného. V prvním případě nám předkládá falešný rozpočet, v druhém případě jde o svého druhu politickou korupci a neschopnost řídit stát než populisticky. Oba případy ale nemají s odpovědným spravováním veřejných rozpočtů nic společného.

V případě rozpočtu ale nejde jen o samotný schodek. Vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše nám tímto rozpočtem a svou celkovou hospodářskou politikou zavádí nový ekonomický systém – agrosocialismus. Ten se vyznačuje tím, že stát bobtná, setrvale rostou jeho výdaje směřující nikoliv do investic, ale do sociálního systému nebo na dotace vybraným korporacím. Oproti letošnímu rozpočtu mají výdaje – a tedy velikost a moc státu – vzrůst o 54 mld. Kč! Počet státních zaměstnanců setrvale roste, ideálním stavem není co nejvíce podnikajících lidí, ale maximální zaměstnanost ve službách agrosocialistického státu. Jen v roce 2017 by podle návrhu rozpočtu mělo být přijato 6990 nových státních zaměstnanců.

Zatímco velké korporace mají u vlády zelenou ve formě dotací či pobídek – i v příštím roce porostou – na živnostníky je uvalována nepřiměřená administrativa a regulace. V rámci budování agrosocialismu je totiž třeba sledovat, zda nepřežívá příliš mnoho zastánců svobody a volného trhu, a tak je aplikován důmyslný systém EET, kontrolních hlášení, majetkových přiznání a centrální evidence bankovních účtů. O rozdělování dotací a veřejných zakázek rozhoduje ve vládě jeden z jejich největších příjemců, čímž dochází k ideálu agrosocialismu, a sice ke splynutí státu a velkého kapitálu. V hospodářské politice současné vlády tak nejde „pouze“ o špatný rozpočet na příští rok se svými negativními ekonomickými konsekvencemi. Jde o celkové směřování naší země, jde o podobu naší ekonomiky, která se mílovými kroky vzdaluje ideálu svobodné tržní ekonomiky založené na konkurenci mnoha malých, středních i velkých podnikatelů.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.