Japonsko se bojí o své novináře. Jednoho nepustilo do Sýrie

Strach z islamistů

Japonsko se bojí o své novináře. Jednoho nepustilo do SýrieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Japonské úřady zabavily pas novináři, který chtěl fotit utečenecké tábory v Sýrii. Snaží se tak ochránit jeho život v souvislosti s nedávnými popravami dvou Japonců islámskými radikály, které v minulých týdnech šokovaly veřejnost ostrovního státu. 

Devětapadesátiletý Sugimoto, který dříve dokumentoval války v Iráku nebo Sýrii měl do země znovu odcestovat 27. února a tvrdí, že neměl v úmyslu jet do oblastí, kde působí radikálové z Islámského státu (IS). Rozhodnutí úřadů podle něj ohrožuje svobodu tisku. ,,Co se stalo s mým právem svobodně cestovat a se svobodou tisku?" ptá se Sugimoto listu Asahi Šimbun. 

Tokio se k tak radikálnímu opatření odhodlalo vůbec poprvé. Japonské úřady jednaly v souladu se zákonem, který povoluje odebrat majiteli pas, pokud usoudí, že je v ohrožení života.

Zkušený válečný novinář chtěl odjet do Turecka a z něj pokračovat do Sýrie, kde měl v plánu fotografovat tábory se syrskými uprchlíky. Provázet po oblasti ho měl bývalý voják, který v minulosti pracoval s jedním ze zabitých rukojmích.

Japonskem nedávno otřásly popravy dvou mužů, vojenského poradce Haruna Jukawa a dokumentaristy Kenjiho Gota, kterého radikálové IS popravili prvního února, Jukawa o týden dříve. Oba padli do zajetí loni na území Sýrie. Japonsko se snažilo  Gotův život zachránit vyjednáváním s IS, který za oba původně požadoval 200 milionů dolarů, pak začal vyjednávat o propuštění irácké teroristky vězněné v Jordánsku.

Podle čerstvých průzkumů veřejného mínění ztráta obou rukojmích japonské vládě neuškodila. Její postup schvaluje 60 procent občanů, což znamená zvýšení popularity. Podobný počet Japonců chce, aby Tokio dále podporovalo země ohrožené IS, avšak tato pomoc nemá být vojenská.

Čtěte také: Islámský stát zavraždil japonského rukojmí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz