Boj o hrobku. Turecký premiér vjel s ozbrojenci do Sýrie

Pozdrav od šáha Sulajmána

Boj o hrobku. Turecký premiér vjel s ozbrojenci do SýrieNOVÉ 2
Krátké zprávy
Sdílet:

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v doprovodu obrněného konvoje a vrtulníků nakrátko a bez pozvání navštívil Sýrii. Přijel k hrobce šáha Sulajmána, který byl dědem zakladatele osmanské říše.

Turecká armáda hrobku nedávno bez svolení Damašku přesunula blíže ke své hranici. Damašek Turecko obvinil z agresivního chování vůči svrchované Sýrii. Turecko od začátku syrského konfliktu ostře kritizuje vládu v Damašku, ačkoli předtím bylo jejím spojencem. 

Šáhova hrobka je podle dohody z roku 1921 považována za tureckou enklávu v Sýrii. Letos v únoru Turecko poslalo do severní Sýrie několik stovek vojáků s úkolem přesunout hrobku blíž k turecké hranici. Hrobka se do té doby nacházela na území, na které se rozšířily boje.

Při operaci s názvem Sah Firat byla původní hrobka odpálena náložemi a zničena. Turci nechtěli, aby ji využíval Islámský stát jako svou základnu. Ostatky byly převezeny na místo, které je pouze 250 metrů od hranice s Tureckem v provincii Halab. Damašek uznává dohodu o enklávě, ale při přesunu hrobky Turecko jen oznámilo svůj úmysl na syrském konzulátu v Istanbulu a nepočkalo na svolení syrských úřadů. Ankara k operaci použila tanky i bezpilotní letadla. Nešťastnou náhodou byl zabit jeden voják.

Také nedělní Davutogluova cesta se nesla silně ve vojenském duchu. Doprovázely ho obrněné vozy, které ze vzduchu chránily vrtulníky. Syrská agentura SANA oznámila, že návštěva vykonaná bez souhlasu syrské vlády je považována za „zřejmou agresi vůči svrchovanému státu a za porušení veškerého práva a dohod“. 

Davutoglu po návratu do turecké pohraniční Şanliurfy řekl, že „přiváží pozdrav od šáha Sulajmána, vůdce turecké obrody“. „Naše rudá vlajka nad ním bude vlát navždy,“ řekl. 

Šáh Sulajmán žil v letech 1178-1236. Jeho vnukem byl Osman I., považovaný za zakladatele osmanské říše. Její vznik se datuje do roku 1299, kdy Osman vyhlásil nezávislost emirátu založeném v severozápadní Anatolii. Osmanská říše zanikla až po první světové válce, v roce 1922. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Padesát let Gustáva Husáka

KOMENTÁŘ

V následujícím týdnu – konkrétně ve čtvrtek 29. května – uplyne rovných padesát let od chvíle, kdy byl osmým československým prezidentem zvolen tehdejší generál ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz