Zemanovi poradci začali obchodovat se stojany na zemní plyn

Byznys se zemním plynem

Zemanovi poradci začali obchodovat se stojany na zemní plynNOVÉ 1
Domov

Echo24

Poradci prezidenta Miloše Zemana rozjeli byznys se stlačeným zemním plynem. Mezi společníky firmy ATM Energy, která obchoduje právě s CNG palivy, vystupují bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý a Pavel Galuška. S informací přišel server Seznam.cz.

Po nevyvedeném byznysu s letadlovými palivy a prohraném sporu se státem přešel Martin Nejedlý na stlačený zemní plyn (CNG) pro automobily. V obchodním rejstříku firmy ATM Energy ho ale dohledat nelze – jako jediný představitel se v něm objevil Pavel Galuška, který taktéž figuruje jako Zemanův poradce, píše Seznam.cz. K dvojici prezidentových poradců se přidal i Pavel Bazgier, který ve své firmě Adast Systems vyrábí stojany na zemní plyn i další vybavení pro čerpací stanice. Ten i Martin Nejedlý se objevili až v zápisech z valných hromad společnosti.

V tuto chvíli má firma ATM Energy pouze dva čerpací stojany se zemním plynem – jeden na Praze 10, druhý v Mladé Boleslavi, který zprovoznila letos v červnu. Podle serveru Seznam.cz ale posuzoval Krajský úřad Pardubického kraje vznik CNG stanice ATM Energy v České Třebové už letos v květnu, dále dohledal i kolaudační stanovisko k CNG stanici ve Velké Polomi z roku 2015.

Byznys s CNG pohonem se může těšit i na podporu od státu. Ministerstvo životního prostředí začalo přijímat žádosti o dotace na nákup vozidel s alternativním pohonem. Má v plánu rozdat až 100 milionů korun vybraným obcím a krajům.

„Chceme tím mimo jiné rozhýbat poptávku, která následně přispěje rovněž k rychlejšímu rozvoji dobíjecí a plnicí infrastruktury a také k rozvoji nových technologií,“ řekl ministr Richard Brabec na stránkách resortu. Pozadu nezůstaly ani fondy Evropské unie – z jejích prostředků se nakoupilo 105 ostravských autobusů na zemní plyn.

Martin Nejedlý původně působil jako jednatel firmy LUKOIL Aviation Czech, která dodávala letecké palivo Českým aeroliniím a dalším leteckým společnostem. V souvislosti s tím Správa státních hmotných rezerv vymáhala po společnosti LUKOIL Aviation Czech smluvní pokutu ve výši 27 milionů Kč za nevrácený letecký petrolej. Minulý rok Nejedlého firma prohrála spor a vstoupila do likvidace.

Čtěte také: Zemanův poradce Nejedlý už za Lukoil zaplatil 27,7 milionů