Chlapce v Clevelandu zastřelila policie bez váhání, ukazuje video
Zpackaný zásah
Rodina dvanáctiletého Tamira Rice, kterého o víkendu zastřelili strážníci v Clevelandu, požádala policii o zveřejnění videa ze zásahu. Záběry bezpečnostních kamer odhalují, že policista pálil po chlapci, jakmile vystoupil z vozidla.
Sobotní incident se odehrál v parku, kde se černošský chlapec Tamir Rice procházel s airsoftovou pistolí. Člověk, který na něj zavolal policii, dispečink rovnou upozornil, že by zbraň mohla být falešná.
Vzkaz se však nedostal ke dvěma strážníkům, kteří v parku zasahovali. Autem vjeli těsně k altánu, kde se Tamir pohyboval, a šestadvacetiletý policista Timothy Loehman, který ke sboru nastoupil v březnu, pálil ihned po vystoupení dvě rány.
Záběry se rozcházejí s dřívějším hlášením policie, podle něhož strážníci Rice nejdříve opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Dvanáctiletý chlapec zemřel na následky střelby v neděli v nemocnici.
Zásah přišel krátce předtím, než americkým Fergusonem otřásaly protesty související s podobným incidentem, při němž bílý policista zastřelil černošského osmnáctiletého chlapce Michaela Browna. Vlnu silných demonstrací vyvolalo pondělní rozhodnutí poroty neobvinit policistu, který neozbrojeného chlapce zastřelil.
Na události v Cleveladnu reagovala také skupina Anonymous, která zveřejnila video, v němž hrozí zablokováním policejních webových stránek. „Policisté jsou vybaveni spoustou nesmrtících zásahových prostředků, jakými jsou například paralyzéry. Zastřelit chlapce takto chladnokrevně tedy nebylo nutné,“ říká hlas ve videu.