1 USA a EU sdílejí hodnoty

Pence: Naše závazky vůči spojencům NATO se nemění

, NOVÉ

Témata: , , ,

Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti evropských států. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem Pence prohlásil, že je třeba, aby Rusko plnilo závazky vyplývající z mírových dohod z Minsku. Obě strany ukrajinského konfliktu podle něj musejí okamžitě zajistit příměří.

Pence také řekl, že v souladu s přáním nového prezidenta Donalda Trumpa budou také Spojené státy hledat novou „společnou půdu“ ve vztazích s Ruskem. „Prezident Trump věří, že ji bude možné najít,“ poznamenal viceprezident. USA ovšem dál pokládají Rusko za odpovědné za vývoj na východě Ukrajiny a Moskva má podle Pence přispět ke zmírnění stávajícího násilí v oblasti, příměří mají ale zajistit obě strany konfliktu. „Musí začít dnes, je to v zájmu míru a životů nevinných lidí,“ podotkl Pence.

Evropská unie s plněním mírových dohod z Minsku spojuje své hospodářské sankce, které na Rusko kvůli ukrajinské krizi uvalila. Evropa dosud svůj postup vůči Moskvě velmi úzce konzultovala s americkými partnery. „V reakci na ruskou snahu překreslit mezinárodní hranice silou budeme dál podporovat úsilí NATO v Polsku a Pobaltí,“ upozornil v Bruselu americký viceprezident. V reakci na ruský postup v ukrajinské krizi přistoupila Severoatlantická aliance k největšímu posílení své obranyschopnosti na východním křídle od konce studené války. V mezinárodních jednotkách ve třech pobaltských členských zemích a v Polsku jsou zastoupeni také američtí vojáci.

O neměnnosti závazků USA vůči spojencům v NATO ujišťují představitelé nové americké administrativy své evropské partnery už několik dní. Evropu zneklidnila vyjádření prezidenta Donalda Trumpa o zastaralosti aliance a o možnosti, že USA se obrátí zády k těm spojencům, kteří na vlastní obranu dávají jen málo prostředků. Evropu ke zvýšení obranných výdajů vyzval minulý týden americký ministr obrany James Mattis a o uplynulém víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově se podobně vyjádřil i Pence. Evropští členové NATO na podobný požadavek reagují kladně, přinejmenším v politických vyjádřeních. Dnes odpoledne čeká amerického viceprezidenta jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Pence vyzval také k intenzivnější spolupráci v boji s islámským terorismem a lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací. Pence před novináři připomněl necelý rok staré teroristické útoky v Bruselu, který si v březnu 2016 vyžádaly přes tři desítky obětí. „Jsme odhodláni dělat – společně s EU a našimi dalšími spojenci v Evropě – vše, co můžeme, aby se podobné útoky už nikdy neopakovaly,“ prohlásil americký viceprezident.

Čtěte také: USA: Pro většinu spojenců z NATO přišel čas dělat víc

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.