Bělobrádek sekunduje Sobotkovi: Babiš zaostává v boji s úniky velkých firem

SPOR O NÁVRH EVROPSKÉ KOMISE

Bělobrádek sekunduje Sobotkovi: Babiš zaostává v boji s úniky velkých firemNOVÉ
Pavel Bělobrádek. Foto: Foto: Jany Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Babišovo ministerstvo financí silně zaostalo za očekáváním, pokud jde o boj s daňovými úniky velkých firem, myslí si vicepremiér Pavel Bělobrádek. Předseda KDU-ČSL tak reagoval na Babišův odmítavý postoj k návrhu Evropské komise, který počítá se sjednocením pravidel pro zdanění nadnárodních firem působících v EU. Šéf lidovců se tak postavil po bok premiéra Bohuslava Sobotky a dalších politiků, které oslovil deník Echo24.cz. Jen ODS je podobně jako ministr financí proti unifikaci daňového základu v EU.

„Ministerstvo financí se zabývá především drobnými podnikateli, přitom právě u velkých firem nám utíká mnohonásobně více, dle NKÚ až 100 miliard ročně jen na DPH (a pravdou je, že právě ve výběru DPH MF pokulhává a výnosy jsou nižší, než odpovídá růstu ekonomiky),“ uvedl Bělobrádek pro Echo24.cz.

Andrej Babiš by proto podle něj měl přijít s vlastní alternativou, jak řešit daňové úniky velkých firem. „Bohužel však už je před námi jen deset měsíců vládnutí a je třeba konstatovat, že v boji s daňovými úniky velkých firem MF silně zaostalo za očekáváním a nesplnilo tak jednu z priorit vlády,“ dodal Bělobrádek.

Samotný postoj ministra Babiše zatím nechce hodnotit. Počká, až Babiš vládě předloží analýzu, kterou mu uložil vypracovat premiér Sobotka a kterou má dokončit do konce února.

Omezení národní suverenity?

Daňové úniky velkých společností se aktuálně staly tématem díky návrhu Evropské komise. Ten cílí na nadnárodní firmy, které pro sebe vyhledávají co nejlepší daňové podmínky a odlévají své zisky uměle do daňových rájů. Nová pravidla by znamenala, že ve všech členských státech unie by byl jednotný základ daně – tedy to, z čeho pak firmy daň odvedou. Aby návrh vstoupil v platnost, musely by s ním souhlasit všechny členské země EU, uvedly Hospodářské noviny.

Resort ministra Babiše však návrh Evropské komise odmítá a spatřuje v něm částečné omezení národní suverenity. Daňové otázky by podle něj měly být v kompetenci jednotlivých členských států.

Ještě před Bělobrádkem se proti Babišovu postoji ohradil premiér Sobotka. Ten v prohlášení uvedl, že návrh EK by v případě správného provedení mohl výrazně zlepšit situaci v boji proti daňovým únikům. Babišovi proto uložil zpracovat detailní analýzu dopadů návrhu na zavedení společného a konsolidovaného základu korporátní daně, včetně vlivu na českou ekonomiku a státní rozpočet.

Čtěte také: Babišův postoj ke společným daním nahrává velkým, kritizuje Sobotka ministra

Sobotka má v tomto ohledu podporu i od svých spolustraníků. „Daňové ráje jsou problém, který bychom měli řešit společně. Pokud Evropská komise přichází s nějakým návrhem, je to určitě dobře a měli bychom o něm jednat,“ řekl pro deník Echo24.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Pravice je nejednotná

Společný základ daně firem podporuje také předseda TOP 09 Miloslav Kalousek. „Je to jednoduché, jsem český politik, tedy hájím české národní zájmy. Všechny analýzy vypovídají o tom, že na společném základu by Česká republika vydělala. A já rád podporuji akty, na kterých může Česko vydělat,“ uvedl pro Echo24.cz.

Kalousek řekl, že podle něj přímými daněmi není omezena suverenita členských států, protože výši odvodu si pak členský stát může upravit sazbou. „Společný základ přinese transparentnost. A samozřejmě je to nevýhodné pro nadnárodní mamutí korporace, které různých základů využívají k optimalizaci svých celkových odvodů,“ dodal.

Naopak předseda ODS Petr Fiala sjednocení základu pro platbu daně nepovažuje za dobrý nápad. „Je to jenom první krok ke sjednocení sazeb. Jestli má být EU konkurenceschopná, musí si jednotlivé státy ponechat možnost ovlivňovat daňové prostředí a konkurovat ostatním i v daňové oblasti,“ uvedl pro server Echo24.cz.

Návrh Evropské komise se týká velkých společností s celosvětovými příjmy nad 750 milionů eur, tedy přes 20 miliard korun. V Česku podle HN působí zhruba tisícovka takových firem, patří mezi ně třeba Škoda Auto, ČEZ nebo Agrofert.

Čtěte také: Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články