Izrael zabírá Palestincům půdu. Evropské státy protestují
Zástupci pěti států Evropské unie prý předložili izraelské vládě oficiální protest proti plánovanému vyvlastnění 400 hektarů palestinské půdy. Informoval o tom izraelský list Haarec. Egypt mezitím oznámil konání dárcovské konference na pomoc nedávnými boji zničenému Pásmu Gazy.
Izrael prohlásil území v oblasti osady Etzion u Betléma za "státní území" na konci srpna. Otevřel tak cestu k dalšímu budování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Proti tomuto kroku se už dříve vyslovily Spojené státy, podle nichž to poškozuje mírové úsilí. K USA se nyní přidali ambasadoři Británie, Francie, Itálie a Španělska a zástupce německého velvyslance.
"Vyslali jsme jasné poselství, že to bylo špatné rozhodnutí v krajně nevhodný okamžik a že doufáme, že se změní," uvedl podle listu Haarec jeden z diplomatů.
Rozhodnutí zabrat palestinské území přišlo podle izraelských médií jako odveta za červnový únos a zabití tří židovských mladíků přívrženci Hamasu, které v důsledku vedlo také k rozpoutání několikatýdenních bojů v Pásmu Gazy.
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua výstavbu na okupovaných územích vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou.
Egyptský ministr zahraničí dnes oznámil, že se bude 12. října v Káhiře konat dárcovská konference na podporu rekonstrukce Pásma Gazy. Nedávný konflikt mezi Izraelem a Palestinou si vyžádal více než 2100 mrtvých Palestinců, 71 lidí, z toho 64 vojáků, padlo na izraelské straně. Zničeno bylo v Pásmu Gazy na 17 000 domů, 120 000 lidí je údajně bez domova. Rekonstrukce Pásma Gazy bude podle palestinských odhadů stát asi 7,8 miliardy dolarů (asi 167 miliard korun).