Co probírali šéf ODS s lídrem Úsvitu?

Co probírali šéf ODS s lídrem Úsvitu?NOVĚ
Předseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch odchází společně s předsedou ODS Petrem Fialou ze společného setkání Foto: Foto: ECHO24.cz
Domov

Jedna schůzka, dva pohledy

Jan Kálal

Opoziční práce spojuje bez ohledu na stranickou legitimaci. Svoje o tom vědí předseda ODS Petr Fiala a šéf poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch, kteří se ve čtvrtek ráno sešli v jedné z kaváren na Malostranském náměstí. Jejich schůzku zaregistroval deník ECHO24.cz, který se pak obou politiků zeptal na obsah a důvod setkání. Fiala s Černochem nabídli dva odlišné pohledy.

Je krátce před devátou hodinou ráno a dva muži v těsném sledu vyjedou ze dveří kavárny na Malostranském náměstí nedaleko od sněmovny. Podnik je oblíbený mezi politiky, dříve podával kávu Segafredo a tehdejší poslankyně Kristýna Kočí v něm například pořizovala nahrávku o puči ve Věcech veřejných. Teď tu servírují kávu Illy, ale politici sem chodí dál. Dvěma muži, kteří tu usedli během čtvrtečního rána, byli předseda ODS Petr Fiala a Marek Černoch, který od ledna vede zákonodárce hnutí Úsvit.

Fiala: Běžná schůzka, kterých mám řadu

Předseda občanských demokratů vylíčil setkání jako běžnou schůzku, kterých mívá řadu. „Potkal jsem s Markem Černochem, se kterým sedím ve výboru pro evropské záležitosti, máme spoustu společných témat. To je všechno, co k tomu mohu říct,“ řekl nejdřív, aby dodal: „Marek Černoch je poslanec, se kterým ve výboru pro evropské záležitosti máme spoustu podobných postojů. Předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ve sněmovně říkal, že se ve výboru zabýváme třeba evropskými fondy napříč politickým spektrem. A jednáme v zájmu České republiky.“

Fiala ale odmítl, že by setkání mělo směřovat k větší koordinaci práce ODS a Úsvitu ve sněmovně. Nebo ke hledání programových průniků. „Nic takového nevidím. Zdá se vám náš program stejný? Přímá demokracie a jejich radikální postoje?“ zeptal se. Nedodal už, že když jde například o vztahy k islámu a migraci, není problém, aby se politici občanských demokratů a Úsvitu potkali na stejné demonstraci. Jako právě Marek Černoch a jeho jmenovkyně Jana Černochová z ODS.

Čtěte také: Demonstrace odmítla islám v ČR, přidala se i Černochová z ODS

'Žádné nácky jsem neviděla.' Černochová o akci proti islámu

Černoch: Bylo to i o vzájemné podpoře

Šéf poslanců Úsvitu přiblížil setkání do větších podrobností. „S panem Fialou jsme se bavili o tom, jaká je v současné době u nás situace,“ řekl deníku ECHO24.cz s odkazem na úpravu poměrů v Úsvitu. Klub nedávno ze svých řad vyloučil zakladatele hnutí Tomia Okamuru a předchozího šéfa poslanců Radima Fialu.

„Bylo to i o tom, že jsme chtěli na schůzce říct: Jsme na tom takhle. Máme taková programová témata. A jdeme tímto směrem,“ dodal k malostranskému setkání Černoch, podle kterého byla předmětem schůzky i možnost vzájemné podpory v některých sněmovních bodech. „Jsou body, jako byl ten čtvrteční k monitorovacímu systému, kdy se opozice celkově ptala, jak je možné, že jsme přišli téměř o čtvrt miliardy korun. A kdo to zaplatí a kdo je za to zodpovědný. V té chvíli kluby „spolupracují“, je tu zájem, aby to bylo vysvětleno, protože vláda si nemůže dělat, co chce,“ zmínil.

Černoch také zmínil praktiky, od kterých se chce Úsvit pod jeho vedením odstřihnout a které dříve mezi poslanci fungovaly. „Chceme, abychom byli čitelní, protože než nastaly tyto změny, tak jsem čitelní nebyli. Fungovalo to tak, že si pan Okamura otevřel zprávy a podíval, kolik je u jakých příspěvků plusů a minusů od lidí. A kde jich bylo víc, podle toho říkal, jak budeme hlasovat,“ řekl s tím, že to už je podle něj minulostí.