Žádné dávky pro letce RAF? Pan Evropa se pustil do Camerona
Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza kritizoval návrh britského premiéra Davida Camerona poskytovat sociální dávky přistěhovalcům až po čtyřech letech jejich pobytu ve Velké Británii. V pátek na Twitteru poukázal na případ československých letců, kteří pod hlavičkou RAF bojovali za druhé světové války. Ve službě Britského královského letectva ale byli méně než čtyři roky, což by znamenalo, že by nárok na dávky také neměli.
Český úředník fotografii československých letců, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války, okomentoval slovy: „Tito Češi 'pracovali' ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?“
These Czechs "worked" in the #UK for less than four years. No benefits for them? #CameronOnMigration pic.twitter.com/hBAW4b0Xwd
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) 28. Listopad 2014
Předtím ještě napsal: „Cameronův projev k migraci: zdaňovat lidi podle jejich národnosti? Jaká další kritéria budou následovat?“
Cameron's spech on migration: taxing people according to their nationality? What other criteria will come next? #UK #Cameron
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) 28. Listopad 2014
Prouza reagoval na návrhy britského premiéra na omezení přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, včetně České republiky. Přímo na Cameronově twitterovém účtu zpochybnil jeho plán, že by přistěhovalci z unijních zemí museli na některé sociální dávky čekat nejméně čtyři roky. Pokud současně neseženou práci do půl roku od příjezdu do Británie, budou podle Cameronova plánu muset zemi opustit.
Reakce, která rozvířila debatu na Twitteru, si všimla britská média v čele s televizí Sky News a britské mutace The Huffington Post.
#sky #news David Cameron Twitter Bombed By Czech Minister: Tomas Prouza posted an image of Czech W... http://t.co/Tk3HAeTnHa #DOCTOURMUS
— NEWS (@ALL___NEWS) 28. Listopad 2014
Kritická byla rovněž odpověď například polské premiérky Ewy Kopaczové, podle níž „Polsko nebude souhlasit se změnami, které se týkají zásady jednotného trhu EU, konkrétně volného pohybu osob.“
Evropská komise podle Sky News byla diplomatičtější. „Jde o britské myšlenky, které jsou součástí debaty. Budou muset být projednány bez dramatizování, měly by být projednány klidně a opatrně,“ poznamenal jeden z mluvčích komise.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ale jasně varoval, že pokud Cameronovy návrhy nebudou v zájmu všech 28 členů Evropské unie, pak znovu projednávány nebudou.