‚Granát připravil ženu o nohu. Sanitka přijela za 5 hodin‘

Na útěku z Debalceve

‚Granát připravil ženu o nohu. Sanitka přijela za 5 hodin‘SVĚDECTVÍ
Debalceve. Ilustrační foto Foto: Foto: ČTK/AP
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Dvacetičtyřletá Aljona uprchla se svou rodinou z válkou zmítaného Debalceve ještě před tím, než se z něj ve středu stáhla ukrajinská armáda. Posledních deset dní strávila s manželem, dvouletým synem a dalšími 25 lidmi ve sklepě bez elektřiny a topení.

„Evakuovali nás dobrovolníci. Autobus pro nás měl přijet v osm ráno, ale nakonec jsme čekali až do 15 hodin, protože kvůli bombardování musel zůstat na zastávce. Cítili jsme hrůzu, jak jsme celý den stáli venku, poblíž budovy, která už byla několikrát ostřelovaná. Jediná střela by nás na tom místě pohřbila. V 7 hodin ráno sem dopadl granát a jedna žena přišla o nohu. Sanitka přijela za 5 hodin, to už byla ta nebohá žena dávno mrtvá,“ popsala Aljona okolnosti svého úprku z města psychologům z Lékařů bez hranic, kteří v oblasti pracují.

Mladá Ukrajinka nyní žije s rodinou v bývalém rekreačním táboře s dalšími 350 obyvateli v lesích u města Světlogorsk, kde se snaží z bezvýchodné životní situace vyrovnat s pomocí pracovníků Lékařů bez hranic. Nezisková organizace působí jak v uprchlickém táboře u Světlogorsku, tak i přímo na frontové linii.

Čtěte také: Stovky mrtvých a zajatých. Ukrajinská armáda opouští Debalceve

,,Tady díky různým organizacím a dobrovolníkům dostáváme jídlo a doufáme, že ho příští dny dostaneme ještě trochu víc. Přežíváme jen díky penězům, co jsme si vzali při odjezdu z města. Nemáme žádné plány do budoucna. Je pro nás těžké dál doufat. Zasáhlo to všechny, ať už fyzicky nebo psychicky. Lidé měli všechno, co potřebovali. Ale můj syn teď nemá domov. Čas bohužel nejde vrátit zpátky,“ říká Aljona.

V táboře u Světlogorsku zřídili Lékaři bez hranic mobilní kliniky, které utečencům poskytují primární zdravotnickou péči. V bojové oblasti pracuje celkem 184 lékařů, z toho je 120 místních. 

Čtěte také: Tvrdá kritika chaosu na frontě: nepřišly posily, velitel zmizel

Z Debalceve odešlo 90 procent ukrajinských vojáků a město je plně pod kontrolou separatistů. Palba v okolí Debalceve ale neustala a povstalci v noci obsadili další tři okolní obce. Podle separatistů armáda ostřeluje Doněck, podle Kyjeva vzbouřenci soustřeďují síly u Mariupolu. Povstalečtí velitelé tvrdí, že tento důležitý přístav na březích Azovského moře ovládnou do dvou týdnů. 

Ukrajinská armáda ve středu v Debalceve utrpěla těžkou porážku a pod tlakem povstaleckých oddílů musela důležitou dopravní křižovatku vyklidit. Informace o obětech se různí, vzbouřenci počítají ukrajinské ztráty na tisíce, Kyjev hovoří o desítkách mrtvých. Vzbouřenci zřídili v Debalceve vojenské velitelství a mrtvé vyvážejí za hranice do ruského Rostova, píše agentura Unian. 

Debalcevské nádraží, strategicky významná železniční křižovatka mezi Doněckem a Luhanskem, je srovnáno se zemí. Povstalecké zdroje uvedly, že někdejší nádraží připomíná měsíční krajinu, prostor je pokryt krátery po raketách a dělostřeleckých granátech. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články