Vědci vypěstovali krysí nohu. Je plně funkční
Vývoj umělé končetiny
Americkému vědci Haraldu Ottovi a jeho týmu lékařů se podařilo v laboratoři vypěstovat umělou krysí nohu, která je funkční. Proudí v ní krev a po elektrickém impulsu fungují také svaly. Chirurg z massachusettské nemocnice ale tvrdí, že k prvním pokusům na lidech je ještě dlouhá cesta.
Tým amerických vědců odebral živé buňky od mrtvého krysího dárce, které pak transplantoval do jakési sítě bez buněk od dalšího dárce. Ve speciálním inkubátoru se pak v tomto „lešení“ buňky dále vyvíjely a umělá noha se postupně dotvářela.
Harald Ott, který postup tzv. decelularizace vysvětlil pro americký list The Washington Post, zaznamenával v laboratoři každý den vývoj umělé krysí končetiny. Pokus byl úspěšný a po elektrickém impulsu fungují svaly dokonce na 80 procent ve srovnání s novorozeným zvířetem.
Dalším krokem bude najít vhodného budoucího adepta, kterému se vědci pokusí umělou nohu transplantovat. Přestože končetina funguje, neznamená to, že ji tělo dokáže přijmout.
Harald Ott doufá, že se v budoucnu podaří postup zopakovat také s lidskými končetinami, ale není podle něj radno celý proces příliš uspěchat. „Nechci vystavit pacienta příliš velkému riziku kvůli nepatrnému pokroku,“ vysvětlil vědec pro americký list.
Metoda decelularizace není novinkou a v minulosti již posloužila pro výrobu močového měchýře nebo průdušnice. Vědci ale stáli poprvé před tak komplexním úkolem, jako je vývoj celé umělé končetiny.