Lidovci navrhují zrušit EET živnostníkům a řemeslníkům

Lidovci navrhují zrušit EET živnostníkům a řemeslníkůmNOVÉ
Lidovci navrhují zrušit 3. a 4. fázi EET Foto: Shutterstock
Domov

EET

Echo24

Lidovci navrhují zrušit připravovanou EET u živnostníků a řemeslníků. Poslední dvě fáze nového zákona jsou podle KDU-ČSL zbytečné. Pro výpočet daní by podle Pavla Bělobrádka stačil paušál, uvedly Hospodářské noviny. Premiér Sobotka to považuje za politický kalkul.

„Chceme zachovat pro živnostníky a řemeslníky výhody počítání výdajů paušálem, a tedy zrušit třetí a čtvrtou fázi EET,“ řekl HN Bělobrádek. Paušální výdaje však s výběrem daní nemají mnoho společného, protože pouze snižují administrativní zátěž. Živnostník tak uplatní náklady předem stanovenými procenty z přijatých tržeb, které ale nejdříve musí přiznat, k čemuž slouží právě EET.

EET a paušály však spolu podle Karla Havlíčka, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků, nesouvisí, protože EET slouží k lepšímu výběru daní, zatímco paušály ke snížení administrativní zátěže. „Místo rušení třetí a čtvrté fáze by stačilo stanovit minimální obrat. U lidí s příjmy do půl milionu nemá EET žádný význam,“ kritizuje Havlíček nápad lidovců.

K návrhu se staví kriticky i Bohuslav Sobotka, podle kterého je to čistá politika. „Lidovci se chystají vlézt do postele s Gazdíkovými starosty a tohle má být nejspíš nějaká programová úlitba,“ řekl premiér.

Přístup lidovců k EET kritizoval na svém twitterovém účtu i předseda TOP09. „Postoj KDU-ČSL je ještě horší než Babišův. Prosadit EET pro všechny a pak jí týrat jen někoho je zrůdnost. Rovné podnikatelské prostředí dle lidovců,“ uvedl.

Veškeré přijaté tržby odesílají restaurace a hotely již od prosince, v březnu se k nim mají přidat maloobchody a velkoobchody. O rok později by měli své tržby evidovat všichni ostatní podnikatelé přijímající hotovost.

Čtěte také: S udáváním u EET se počítalo od začátku, prozrazuje dva roky stará studie

Související články