Překvapení? Podle odhadů v Británii zvítězí konzervativci
Volby v Británii
Britské televizní stanice zveřejnily krátce po uzavření volebních místností odhady výsledků parlamentních voleb. Podle nich s výrazným náskokem zvítězí konzervativci vedení Davidem Cameronem. K výraznému úspěchu míří i skotští nacionalisté, kteří podle odhadů získají 58 z 59 možných poslaneckých míst.
Britští vládní konzervativci premiéra Davida Camerona získali podle všeho v dnešních volbách nejvíc poslaneckých křesel, ale nepodařilo se jim dosáhnout nadpoloviční většiny. Ukazují to první odhady výsledků po uzavření volebních místností. Mají ale naději sestavit kabinet opět s liberály, s nimiž nyní vládnou v koalici. Konzervativní strana podle odhadů získala 316 mandátů a liberálové deset. V britské Dolní sněmovně je 650 poslanců. Pro opoziční labouristy, kteří by měli získat jen 239 míst, jde zřejmě o zdrcující porážku.
Shock exit poll has the Conservatives on 316 seats, by far the largest party http://t.co/6VN7jlBcdk #GE2015 pic.twitter.com/1NBx5lmBZc
— The Guardian (@guardian) 7. květen 2015
Jako třetí se překvapivě prosadila Skotská národní strana (SNP), které odhady dávají 58 poslaneckých mandátů a kterou hromadně podpořila velká část skotských voličů. Naopak protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nepotvrdila pověst černého koně a bude se muset patrně spokojit s pouhými dvěma zákonodárci.
Pokud se odhady potvrdí, konzervativci si oproti minulým volbám v roce 2010 mírně polepší o necelou desítku poslanců, zatímco labouristé vedení Edem Milibandem o skoro dvě desítky mandátů přicházejí. Katastrofálně se výsledky rýsují pro liberály vicepremiéra Nicka Clegga, kteří v roce 2010 získali téměř šest desítek mandátů.
Slavit mohou skotští nacionalisté, kteří mají naději získat – až na jednu výjimku – prakticky všechny poslance v britské Dolní sněmovně, kteří jsou voleni ve Skotsku. Vůdkyně SNP Nicola Sturgeonová ale byla po oznámení odhadů opatrná a označila zisk 58 míst za nepravděpodobný.
Odhad vychází z dotazů mezi voliči u volebních místností v rámci průzkumu provedeného televizemi BBC, Sky a ITV. Podle expertů jsou odhady jen předběžným ukazatelem konečných výsledků. V Británii se volí většinovým systémem, ve kterém mnoho hlasů přichází vniveč, takže výsledky se předpovídají hůře než v zemích s poměrným volebním systémem.