1 Obsazení pražské radnice

Stropnický odolá developerům, tvrdí lidovec Čižinský

ROZHOVOR

Když v Praze někomu svěřit územní plánování, tak Matěji Stropnickému (SZ). Myslí si to jeho kolega z Trojkoalice, lidovec Jan Čižinský, podle kterého Stropnický odolá tlaku developerů. Spor mezi zelenými a Starosty o post náměstka primátorky Adriany Krnáčové (ANO) považuje za přehnaný.

Jak sledujete spor v Trojkoalici o nominaci Matěje Stropnického na post náměstka pražské primátorky?

Byla by velká škoda, kdyby ten projekt padl. Nejvíce nám šlo o to, aby územní plánování bylo v dobrých rukou. A z mého pohledu je tato podmínka splněna.

Ruce Matěje Stropnického jsou pro územní plánování podle vás ty správné?

Ano. Podle mě je to ta správná osoba. Na Praze 7 se nás bude územní plánování v dalších letech velmi dotýkat (Čižinský má být novým starostou na Praze 7, pozn. red.). Naším cílem bylo, aby to dostal do ruky někdo, o kom se domníváme, že to povede správným směrem. Matěj Stropnický se z mého pohledu osvědčil při jednání s lidmi, kteří vidí veřejný prostor jenom jako šanci na zbohatnutí. Příkladem je Nákladové nádraží Žižkov.

Lépe podle vás odolá tlaku developerů?

Věřím, že jako radní pro územní rozvoj takovému tlaku odolá.

Nevěděl jsem, že je to pro někoho tak zásadní záležitost. Nikdo jiný stejně zvolitelný nebyl.

Starostové ale odmítají Stropnického jako náměstka, protože je podle nich příliš levicový. Co tomu říkáte?

Poměr zvolených zastupitelů za Trojkoalici je 4:2:2. Je potřeba to vidět. Ale v tuto chvíli je podle mě místu náměstka věnovaná naprosto nepatřičná pozornost.

Čtěte také: 'Je moc doleva.' Starostové odmítají, aby Prahu vedl Stropnický

Podle vás se tedy řeší moc, kdo má být trojkoaličním náměstkem?

Jsem o tom hluboce přesvědčen. Mnohem důležitější bylo, kdo bude mít jakou agendu na starosti, než kdo bude formálně zastupovat primátorku. Vzpomenete se kdo byli náměstci primátora před čtyřmi lety? Něco takového zná jenom nadšenec. Navíc se jedná o komunální politiku. Levicová a pravicová řešení tu nehrají žádnou roli.

Čtěte také: 'Problém Stropnický' už stihl v Praze rozdělit ANO a ČSSD

K eskalaci celé situaci jste měl přispět i vy, když jste dal Stropnickému rozhodující hlas ve volbě na klubu zastupitelů.

Nevěděl jsem, že je to pro někoho tak zásadní záležitost. Nikdo jiný stejně zvolitelný nebyl. Kdyby předtím zaznělo, že pro někoho je někdo nepřijatelný, tak bych to zohlednil. Zaznělo to ale až zpětně.

Lidovci vám ani nevyčítali, že jste hlasoval se zelenými namísto pro vlastního kandidáta?

Byla dvě kola volby. V prvním jsem pro kandidáta lidovců hlasoval.

Jen mi tehdy přišlo, že by bylo lepší spolupracovat s TOP 09.

Už po volbách jste naznačoval, že máte problém s Adrianou Krnáčovou a hnutím ANO. Teď už jste s nimi v klidu?

Bylo to jinak, než to lidé pochopili. Několik dní po volbách, ještě před rozkolem v TOP 09, jsem řekl, že v územním plánování udělali reprezentanti TOP 09 krok správným směrem. A že pro mě je důležité, aby to pokračovalo. Nikdy to ale nebylo tak, že bych měl problém s paní Krnáčovou nebo jiný personální problém s ANO. Jen mi tehdy přišlo, že by bylo lepší spolupracovat s TOP 09.

Této koalici fandím a rozhodně se nemusí bát, že bych ji boural.

Po tom všem, co se teď děje, je podle vás ve hře, že byste s TOP 09 začali jednat?

Jednat se může vždycky s každým, ale já nejsem ten, kdo za nás vyjednává. Teď si něco takového neumím představit.

Pokud má mít koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice křehkou většinu jednoho hlasu, mají se kolegové bát, že je v některých věcech nepodpoříte?

Této koalici fandím a rozhodně se nemusí bát, že bych ji boural.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.