Rusové dodávají zbraně teroristům z Hizballáhu, stěžují si Izraelci

KOHO ZÁSOBUJE MOSKVA?

Rusové dodávají zbraně teroristům z Hizballáhu, stěžují si IzraelciNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje bojovníky Hizballáhu v Sýrii. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Ram_Z
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kreml dodává nezanedbatelné množství zbraní libanonskému hnutí Hizballáh a ignoruje výzvy izraelských představitelů, aby s tím přestal. S odvoláním na své zdroje o tom píše izraelský server DEBKAfile. Kromě ručních zbraní prý teroristům z Hizballáhu Rusové dodávají i protitankové a protiletadlové rakety.

Rusové podle serveru používají dvě taktiky, pokud jde o dodávky zbraní pro libanonské hnutí. Tou první jsou případy, kdy Kreml dodá syrské vládě více zbraní než kolik aktuálně potřebuje. Přebytky potom směřují do skladišť Hizballáhu. Izraelci se sice snaží zabránit přesunům zbraní ze Sýrie do Libanonu, některé dodávky jim ovšem uniknou.

Server DEBKAfile zároveň upozorňuje, že Rusové jsou pro syrskou vládu hlavním dodavatelem, pokud jde o zboží potřebné k výrobě zbraní a zbraňových systémů. Bez ruské pomoci by prý Asad nebyl schopen vyrábět některé rakety typu země-země. Některé z těchto raket však podle serveru nezůstávají u Syřanů, ale směřují k radikálům z Hizballáhu, který je spojencem Damašku.

Rusko: Podle našeho šetření jsme nepochybili

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý v této věci opakovaně urgoval ruského prezidenta Putina, aby s dodávkami pro teroristické hnutí přestal. Putin na to podle zdrojů serveru vždy reagoval na oko překvapeně a nařídil izraelskou stížnost prošetřit. Po několika týdnech pak informoval Izraelce s tím, že vyšetřování žádné pochybení ruské strany neodhalilo.

Zajímavé je, že samotné hnutí Hizballáh, které patří k úhlavním nepřátelům Izraele, tvrdí něco jiného. Začátkem letošního roku svět obletěla výpověď dvou velitelů tohoto hnutí pro server The Daily Beast. Velitelé uváděli, že jim Rusko bezplatně dodává moderní zbraně včetně těch těžkých.

Moskva se tak podle nich Hizballáhu odvděčuje za to, že jí pomáhá s ochranou leteckých základen v Sýrii. Kromě dodávek zbraní spolu obě strany spolupracují během bojových akcí, kdy jednotky Hizballáhu určují cíle a ruská letadla shazují bomby. Velitelé tehdy uvedli, že Kreml při bojích v Sýrii více spoléhá na ně než na syrskou armádu.

Čtěte také: Rusko nám zdarma dodává rakety, tvrdí velitelé Hizballáhu

Rozhoří se nový spor o Golany?

Dodávky zbraní pro Hizballáh ale nejsou to jediné, co Izraelce znepokojuje. Podle serveru DEBKAfile totiž v posledních dnech došlo k několika případům, kdy dělostřelectvo syrské armády ostřelovalo území poblíž Golanských výšin, okupuje Izrael a které tvoří nárazníkovou zónu mezi Izraelem a Sýrií.

Podle zdrojů serveru z bezpečnostního prostředí se Syřané snaží Izraelcům vyslat zprávu, aby přestali podporovat opoziční skupiny v jižní Sýrii. Damašek si sice Golanských výšin za celou dobu syrské občanské války příliš nevšímal, nyní si však prý více věří díky vojenské podpoře ze strany Moskvy.

Tomu, že na Golanech by zanedlouho mohlo být opět horko, napovídá i incident, který se stal nedávno. Dne 17. července podle serveru došlo k narušení izraelského vzdušného prostoru poblíž Golanských výšin, když směrem od Sýrie přiletěl nad izraelské území pozorovací dron, zřejmě ruský.

Zajímavé je, že se podle izraelské vojenské rozvědky jednalo o dron typu Forpost. Drony tohoto typu sice vyrábí Rusové na základě licence, původně však vychází z izraelského dronu IAI Searcher II.

Mohlo se tedy stát, že Izraelci byli sledováni dronem, který sami vyvinuli, přičemž tento dron pravděpodobně odstartoval ze základny Hizballáhu nebo Íránu v syrských horách. Pokud by to byla pravda, „tato akce by porušila více než jednu červenou linii Izraele,“ uvádí k tomu server DEBKAfile.

Izrael Golanské výšiny zabral po takzvané šestidenní válce z roku 1967. V roce 1981 pak židovský stát přijal zákon, který Golany definuje jako území, které se nachází pod jeho svrchovanou kontrolou. Jak ale připomíná server DEBKAfile, Izrael nikdy nedefinoval Golany jako přímou součást svého území. Výšiny jsou pro Izrael důležité hned z několika důvodů. Kromě vojenského hlediska totiž představují i důležitý rezervoár vody potřebné pro izraelské zemědělství.

Čtěte také: Dron OBSE objevil v Doněcku 23 tanků. Jasné porušení minských dohod

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články