Porušili Rusové příměří? Šest syrských měst pod palbou

Válka v Sýrii

Porušili Rusové příměří? Šest syrských měst pod palbouAKTUALIZOVÁNO
Syrská provincie Aleppo Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šest měst v syrské provincii Aleppo se dostalo v neděli dopoledne pod palbu, přestože příměří má trvat v této válkou rozvrácené zemi už druhý den. Nálet provedla podle informací pozorovatelské Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) válečná letadla. Syrská umírněná opozice tvrdí, že zaútočili Rusové. Informovala o tom agentura Reuters.

Nálet zasáhl města v západní části provincie Aleppo, kterou částečně ovládají téměř všechny strany syrského konfliktu – vládní jednotky, syrská umírnění opozice a Islámský stát. Že oblast zasáhly střely, zjistila SOHR z vlastního pozorování a odkazuje se také na syrskou umírněnou opozici.

Podle informací syrské opozice patřila válečná letadla ruské armádě, čímž by Rusové porušili dohodu o příměří, kterou pomáhali zprostředkovat. Ta dále tvrdí, že nálet provedli, aby podpořili vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Že má útok na svědomí ruská armáda, ale SOHR nepotvrdila. „Nevíme, čí letadla prováděla nálet. Není jisté, jestli se jedná o porušení příměří, protože není jasné, jestli tato města jsou do dohody zahrnuta,“ řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR, která sídlí v Londýně. Nálety si podle organizace vyžádaly jednu oběť.

Ruské ministerstvo obrany odmítlo poslední incident pro Reuters komentovat. V rámci příměří navíc ruští politici přislíbili, že přeruší nálety. Spojené státy americké podle informací České televize dál pokračují v leteckých útocích na islamisty.

Nejedná se o jediný případ v souvislosti s porušováním klidu zbraní. Syrští povstalci ohlásili, že příměří bylo porušeno v patnácti případech. Informoval o tom zpravodaj ČT. 

Boje v západní Sýrii se ve většině oblastí zastavily poté, co vstoupila v platnost dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Ruskem. Rezoluci jednomyslně přijala Rada bezpečnosti OSN v pátek večer. Dokument požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. Zmocněnec OSN pro Sýrii de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory.

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty An-Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci.

Čtěte také: Příměří v Sýrii narušil první větší incident, dva mrtví

OSN žádá dodržování příměří v Sýrii, chce obnovit mírová jednání

Sdílet: