Americká flotila dostala nejmodernější plavidlo na světě, velí mu kapitán Kirk

Americká flotila dostala nejmodernější plavidlo na světě, velí mu kapitán KirkNOVÉ
Svět

Futuristická zbraň

vt Echo24

Kapitán James Kirk v pátek obdržel „klíčky“ od nejmodernější a nejdražší lodi americké flotily. Nejde ovšem o vesmírnou loď Enterprise, nýbrž torpédoborec USS Zumwalt. Do aktivní služby by se plavidlo mělo dostat až 15. října, píše server CNN.

Torpédoborec disponuje nejen futuristickým designem, ale i důmyslným krycím systémem a nejpokročilejším arzenálem na světě. Posádku bude tvořit necelých 150 lidí.

„Posádka se na tento den pilně připravovala celé měsíce a je připravena převzít kontrolu nad lodí ve jménu amerického námořnictva," sdělil kapitán Kirk v tiskové zprávě vojenského námořnictva.

Tvar lodi napomáhá k co nejtiššímu a nejšetrnějšímu pohybu ve vodě, a tím má ztížit její odhalení nepřátelskými radarovými systémy. Přitom samotná loď měří přes 185 metrů, tedy víc než bitevní loď USS Arizona, kterou potopili Japonci u Pearl Harbor během druhé světové války.

USS Zumwalt je navíc vyzbrojen nejméně 80 různými raketami – osvědčenými naváděnými Tomahawky, protiletadlovými Seasparrow i tradičními torpédy. Loď je tak vybavena na boj proti pozemním, vzdušným i vodním cílům.

Americká vláda plánuje objednat další dva lodě, za všechny tři torpédoborce zaplatí 22,5 miliardy dolarů. Kvůli ceně tak upustili od původního plánu rozšířit flotilu o 32 těchto superplavidel.

Související články