Americké speciální jednotky pomáhají filipínské armádě osvobodit Marawi

Válka proti islamistům

Americké speciální jednotky pomáhají filipínské armádě osvobodit MarawiNOVÉ 1
Svět

Echo24

Americké zvláštní síly pomáhají filipínské armádě v úsilí osvobodit město Marawi. To leží na jihofilipínském ostrově Mindanao a pod kontrolou ho mají islamisté napojení na takzvaný Islámský stát (IS). Američané ale poskytují pouze technickou podporu, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí filipínské armády. Informaci předtím agentuře sdělil také zástupce americké ambasády v Manile.

„Nebojují. Pouze poskytují technickou podporu,“ řekl armádní mluvčí Jo-Ar Herrera. O pomoc v boji o Marawi, který trvá už tři týdny, podle zástupce amerického velvyslanectví požádala filipínská vláda.

Původně dvousettisícové město Marawi obsadily stovky bojovníků, kteří přísahali věrnost IS. Podle vládních zdrojů jsou mezi nimi bojovníci z Indonésie, Malajsie, Indie, Saudské Arábie, Čečenska a Maroka. Obsazení města vyvolalo obavy, že ultraradikální organizace získává základnu v jihovýchodní Asii.

Boje o Marawi se rozhořely po neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Isnilona Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa. Na pomoc mu přišla ozbrojená skupina Maute a islamisté město obsadili.

Nad městem byl podle agentury Reuters v pátek spatřen americký průzkumný letoun P3 Orion. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Spojené státy do akce zapojily také pozemní jednotky.

Americká pomoc přichází po měsících ochlazení vztahů mezi Filipínami a USA, což jsou dlouholetí spojenci. Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte se před časem vyjadřoval nepřátelsky vůči Washingtonu a hrozil, že americké vojáky ze země vyžene. Vztahy se zjevně urovnaly po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce.

Washington vyslal příslušníky zvláštních sil na Mindanao už v roce 2002. Měli tam za úkol školit filipínské kolegy bojující proti radikálům z Abu Sayyafa a na základě tohoto programu bylo na ostrově až 1200 amerických vojáků. Mise byla přerušena v roce 2015, v oblasti ale zůstala malá skupina Američanů poskytující logistickou a technickou podporu.